To najlepšie vraj nakoniec a päť kľúčových priorít. OĽaNO predstavilo svoj 258-stranový volebný program (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Hnutie OĽaNO
Hnutie OĽaNO a priatelia dnes predstavilo svoj 258-stranový volebný program, ktorý má päť kľúčových priorít. Reprofoto: OĽaNO 2023,
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 21. septembra 13:44

Hnutie OĽaNO a priatelia vo štvrtok predstavilo svoj 258-stranový volebný program, ktorý má päť kľúčových priorít.

Viac o téme: Predčasné voľby na Slovensku 2023

Päť kľúčových priorít

Tou hlavnou zostáva boj proti korupcii. Líder hnutia Igor Matovič tvrdí, že na politickej scéne žiadny iný úprimný bojovník proti korupcii nie je. Ďalšími prioritami sú spravodlivosť pre každého, podpora rodín a mladých, kvalitné školstvo, výskum a inovácie, a fungujúce zdravotníctvo pre ľudí.

Matovič zároveň pripomenul, že majú zoznam desiatich bodov, ktoré nazvali Zmluva so Slovenskom, z ktorých za žiadnych okolností po voľbách neupustia. Je medzi nimi napríklad predĺženie platnosti 200 eur mesačne na dieťa bez ohraničenia, 100-eurový daňový bonus matkám a mladým ľuďom alebo 500-eurová odmena za účasť vo voľbách.

„Najlepšie na koniec“

OĽaNO a priatelia predstavilo svoj volebný program ako posledná z relevantných strán, ktorá má šancu dostať sa do parlamentu. Podľa Matoviča tak urobili v zmysle hesla „najlepšie na koniec“ a rovnakú stratégiu zvolili aj pred poslednými parlamentnými voľbami v roku 2020, keď ho predstavili 10 dní pred voľbami. Líder hnutia tvrdí, že z predošlého programu sa im podarilo splniť 318 bodov.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

„Zo Slovenska sme v ťažkej dobe urobili európskeho lídra vo finančnej podpore rodín v pomere k priemernej mzde. Podporu na dieťa sme zvýšili o 320 percent,“ povedal Matovič.

100 protikorupčných opatrení

Tie body, ktoré sa im naplniť nepodarilo, preložili do aktuálneho volebného programu, na ktorom pracovalo viac ako 70 ľudí pod patronátom poslanca parlamentu Milana Vetráka. Vetrák zdôraznil, že volebný program hnutia OĽaNO a priatelia obsahuje nielen rôzne mimoriadne opatrenia, ale aj 100 protikorupčných opatrení a viac ako 1 000 opatrení z rôznych oblastí verejného života v prospech ľudí.

„Náš volebný program pozostáva z 31 kapitol a popri štandardných oblastí, ako je doprava, zdravotníctvo, sociálna politika, životné prostredie, regionálny rozvoj a kultúra, obsahuje aj témy, na ktoré sa OĽaNO zameriava už od svojho vzniku. K takým patrí ochrana pred hazardom, priama demokracia, Slováci žijúci v zahraničí či boj proti byrokracii,“ uviedol Vetrák a dodal, že chrbtovou kosťou celého programu je boj proti korupcii.

Experti pre dané oblasti

Program podľa jeho slov pripravovali experti na dané oblasti, medzi ktorými sú aj poslanci OĽaNO, ktorí už v týchto voľbách nekandidujú, no rozhodli sa pomôcť s programom, napríklad Lucia Drábiková, Peter Kremský alebo Ján Mičovský. Exminister vnútra Roman Mikulec zdôraznil, že vďaka tomu, že rozviazali ruky orgánom činným v trestnom konaní, bolo v roku 2022 odsúdených, respektíve riešených za korupciu viac ako 250 osôb.

Dodal, že na povrch vyplávali mnohé svedectvá o systéme „našich ľudí“ a o tom, že štát bol za vlád Smeru-SD prerastený korupciou v mnohých oblastiach, nevynímajúc eurofondy. Podľa Mikulca je namieste začať diskusiu, či by Úrad špeciálnej prokuratúry nemal byť nezávislý od Generálnej prokuratúry SR. OĽaNO zásadne odmieta jeho zrušenie.

Režim utajeného tehotenstva

Navrhuje tiež posilniť finančné vyšetrovanie a sfunkčniť finančnú spravodajskú jednotku. Hnutie má v programe aj výstavbu štartovacích bytov pre mladé rodiny, zvýhodnené rodinné stavebné sporenie oslobodené od poplatkov či hypotekárne prázdniny pre rodiny s dieťaťom do šesť rokov.

Navrhnúť plánuje aj režim utajeného tehotenstva, v rámci ktorého by žena dostávala tehotenské dávky a zároveň by mohla požiadať o utajený pôrod. „Vyrovnáme výšku príspevku pri narodení dieťaťa, takzvané kočíkovné, pre všetky deti a v prípade narodenia dvojčiat alebo viacorčiat bude výška príspevku vynásobená počtom deti,“ informovala Erika Jurinová.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Erika JurinováIgor MatovičJán MičovskýLucia DrábikováMilan VetrákPeter KremskýRoman Mikulec
Firmy a inštitúcie GP Generálna prokuratúra SROĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSmer - SSDÚrad špeciálnej prokuratúry