Tradičnej Hubertovej jazde v Košiciach tento rok neprialo počasie (foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Hubertova jazda v Košiciach
Účastníci tradičnej Hubertovej jazdy v Košiciach. Košice, 27. október 2023. Foto: SITA/Katarína Lörincová
Tento článok pre vás načítala AI.

Tradičnej Hubertovej jazde v Košiciach tento rok neprialo počasie.

„Zvyčajne chodieva ulicami mesta v tomto jesennom termíne okolo 60 koní. Žiaľ, toto počasie nám urobilo škrt cez rozpočet, takže sme museli zrušiť program pri Národnom divadle (ide o Národné divadlo Košice – pozn. SITA), kde sa mali ukázať aj dravce, ktoré takisto pracujú v klube chovateľov dravcov a starostlivosti o ne. Naši študenti s nimi robia aj výcvik,“ priblížila pre agentúru SITA hovorkyňa Univerzity veterinárneho lekárstva a farmácie (UVLF) v Košiciach Zuzana Bobriková okolnosti tohtoročnej Hubertovej jazdy v Košiciach.

Chceli udržať tradíciu

Doplnila, že dravé vtáky patria k poľovníkom a jazdcom. „Žiaľ, dnes ich nemohli diváci vidieť. No a ubudli aj trubači, ktorí k nám každý rok chodia z Prešova, poľovnícki trubači, aby zahrali,“ dodala Bobriková.

Zdôraznila, že chceli zachovať tradíciu, a preto si vážia, že sa zúčastnilo 16 koní a jazdcov, ktorí aj napriek silnému dažďu nasadli na kone a symbolicky prešli košickými ulicami, aby tento rok tradíciu udržali.

Bobriková poznamenala, že veria, že na budúci rok ich poteší slnečné počasie.

„Hubertova jazda je tradícia, ktorú na jeseň dodržiavajú všetci tí, ktorí pracujú s koňmi, ale aj poľovníci. Je to symbolické ukončenie poľovníckej a jazdeckej sezóny. Univerzita veterinárneho lekárstva a farmácie túto tradíciu obnovila v roku 2011,“ vysvetlila Bobriková. Doplnila, že odvtedy každoročne realizujú toto podujatie v čase jesene.

Pochod sa začal pri soche Arda

Hovorkyňa UVLF tiež uviedla, že Hubertovej jazdy sa zúčastňuje napríklad študentstvo univerzity, členstvo jazdeckého oddielu TJ Slávia UVLF, ale tiež jazdci, ktorí majú ustajnené kone v jazdeckom areáli univerzity.

K Hubertovej jazde sa podľa nej pripájajú i súkromní jazdci, ktorí chcú podujatie takýmto spôsobom podporiť.

Slávnostný pochod jazdcov na koňoch centrom mesta sa začal napoludnie v areáli UVLF v Košiciach, pri soche žrebca Arda.

Odtiaľ sa jazdci vybrali cez Komenského a Hlavnú ulicu až k Národnému divadlu Košice, avšak plánovaný program pri Národnom divadle Košice bol z dôvodu nepriaznivého počasia zrušený.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Zuzana Bobríková
Firmy a inštitúcie Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach