Trussová sa vzdala funkcie britskej premiérky, nedokáže naplniť mandát

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Liz Truss
Foto: SITA/AP
  • aktualizované 20. októbra, 15:29 

Britská premiérka Liz Truss vo štvrtok oznámila svoju rezignáciu po šiestich búrlivých týždňoch vo funkcii. Počas tohto obdobia ňou ohlásené opatrenia spôsobili problémy na finančných trhoch a rebélia v strane viedla k tomu, že stratila autoritu, pripomína agentúra AP.

Rozpoltená strana

Predsedníčka vlády svoju rezignáciu oznámila počas krátkeho vyhlásenia pred Downing Street číslo 10 s tým, že nedokáže naplniť mandát, pre ktorý ju zvolili členovia Konzervatívnej strany. Len o deň skôr pritom trvala na tom, že svoju stranu privedie do ďalších volieb, pretože je „bojovníčka a nevzdáva sa“.

Vo štvrtok však napokon oznámila svoje odstúpenie. Jej rezignácia zanecháva rozpoltenú stranu, hľadajúcu lídra, ktorý by dokázal zjednotiť súperiace frakcie. Truss, ktorá zostane vo funkcii, kým nevyberú jej nástupcu, pritom bola premiérkou len 45 dní.

Vládna kríza

Po týždňoch problémov, ktoré vyvolal jej ekonomický plán, ju na odstúpenie vyzývalo čoraz viac zákonodarcov. Plán na redukciu daní, ktorý vláda ohlásila minulý mesiac, vyvolal turbulencie na finančných trhoch a vládnu krízu, ktorá viedla k ohláseniu zmien v oznámenom balíčku i odvolaniu ministra financií.

Nový minister Jeremy Hunt následne v snahe o upokojenie turbulentných finančných trhov oznámil, že ruší takmer celé plánované zníženie daní a naznačil, že chystá redukciu verejných výdavkov.

Informácie pochádzajú z agentúry AP a webstránky www.bbc.com.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jeremy HuntLiz Trussová