Týždeň očami Pavla Urbana: Fico začal riešiť Hlas, tlačí Danka do čela parlamentu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
KOALÍCIA: Podpis Koaličnej zmluvy
Zľava: Predseda Smer-SD Robert Fico, predseda strany Hlas-SD Peter Pellegrini a predseda strany SNS Andrej Danko po slávnostom akte podpísania Koaličnej zmluvy za účasti predsedu strany Smer - slovenská sociálna demokracia (SMER-SSD), predsedu strany Hlas - sociálna demokracia (Hlas-SD) a predsedu Slovenskej národnej strany (SNS) v Historickej budove Národnej rady SR. Foto: archívne, SITA/Milan Illík.

Voľbou Petra Pellegriniho za prezidenta sa zdalo, že je situácia vo vládnej koalícii vyriešená. Začína sa to však pomaly zamotávať. Všetci jej členovia síce zhodne tvrdia, že je všetko v poriadku, ale niektoré vyhlásenia a ambície jednotlivcov môžu situáciu skomplikovať. V hre je aj osud Hlasu-SD

Fico chce Danka v čele parlamentu

Pravdepodobne mnohých zaskočili slová predsedu vlády Roberta Fica, že by bolo najlepšie, ak by sa šéfom parlamentu stal Andrej Danko. Premiér by tak bol zo Smeru, prezident z Hlasu a predseda parlamentu zo Slovenskej národnej strany (SNS). „Takáto trojička, by bola pre Slovensko najlepšia,“ konštatoval Fico.

Jeho slová potvrdili aj ďalší členovia Smeru a samozrejme sa tomuto rozdeleniu nebránili ani u národniarov. O takejto možnosti som písal tesne po predčasných parlamentných voľbách, keď som naznačil kandidatúru Petra Pellegriniho v prezidentských voľbách. Samozrejme všetci to popierali, až do zvolenia lídra Hlasu-SD do paláca, ale teraz sa o nej znovu naplno hovorí.

Verím, že samotný Danko začal znovu vyberať zo škatúľ svoje najobľúbenejšie vecičky, aby si ich opäť poukladal na police v kancelárii predsedu Národnej rady SR.

Všetkým bolo jasné, že po voľbách videl seba v čele parlamentu. Výsledok v hlasovaní mu to neumožňoval, a preto čaká na svoju príležitosť. Možno je práve teraz ten správny čas, aj keď jeho najbližší popierajú, že by sa zrútil svet, ak by sa nezasadol v parlamente na predsednícku stoličku.

V strane Hlas-SD samozrejme ihneď zamietli takúto možnosť, lebo koaličná zmluva, v ktorej je presne stanovené rozdelenie funkcií, sa vraj otvárať nebude.

Osobne si nemyslím, že svoje stanovisko ešte nebudú prehodnocovať, aspoň niektorí jeho členovia, len aby zabránili problémom v koalícii. Otázkou je, či takéto Ficovo vyjadrenie nie je aj začiatkom usporiadania síl na tzv. ľavici, lebo dve strany s rovnakým voličským potenciálom sa určite lídrovi Smeru nehodia.

Čo bude s Hlasom-SD?

„Voľby prezidenta môžu spôsobiť, že v roku 2024 tu budeme stáť pred mimoriadne náročnými úlohami, ktoré sa týkajú postavenia ľavice na slovenskej politickej scéne. Ste dostatočne skúsení a zdatní, aby ste vedeli, o čom teraz hovorím,“ uviedol Fico na straníckom sneme v novembri minulého roku. Dodal, že po prezidentských voľbách na Slovensku dôjde k preklesľovaniu politickej mapy.

Voľby prezidenta máme za nami a prekresľovanie sa pravdepodobne začína. Podporou Danka na predsedu parlamentu hodil Fico tému na zamyslenie koaličným partnerom, predovšetkým „zradcom“ zo strany Hlas-SD.

O ambíciách Danka som písal, ale čo urobí Hlas, keď príde na lámanie chleba? Kandidátov na post šéfa parlamentu už zverejnil, ale či naozaj aj budú kandidátmi, uvidíme. Aj v predošlých mesiacoch jeho poslanci častokrát zahlasovali za zákony, ktoré sa všetkým členom určite nepáčili, ale urobili to vraj pre pokoj v koalícii. Urobia to aj teraz a cúvnu pred diktátom Fica a vydieraním Danka?

Súhlasom s návrhom, aby sa vzdali postu predsedu parlamentu, by sa len potvrdilo, že ešte stále nie sú strana, ktorá by vedela tvrdo presadiť aspoň dodržanie pevnej dohody.

Na druhej strane viacerí poslanci Hlasu vedia, komu môžu ďakovať za miesto, kde sa teraz nachádzajú. Z anonymity ich predsa nevytiahol Pellegrini, ale bol to práve Fico. Je čas, aby sa mu odvďačili a uznali, že útek od neho bola vlastne chyba. Som presvedčený, že Fico bude na tom pracovať a Pellegrini mu v tom nebude veľmi brániť, lebo osobne už dosiahol, čo chcel.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej DankoPeter PellegriniRobert Fico
Firmy a inštitúcie Hlas-SDSMER-SDSNS