Týždeň očami Pavla Urbana: Kolíková nie je za vodou. Kollár akoby chcel zdrhnúť z koalície

VLÁDA: Návšteva väzenia v Bratislave
Zľava: Predseda NR SR Boris Kollár a ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Foto: SITA/Jana Birošová

Osobnosťou týždňa je nepochybne ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Najprv čelila návrhu na odvolanie s pre ňu nepresvedčivým víťazným výsledkom. Potom, o pár dní, začala bojovať s hnutím Sme rodina, ktoré bojuje predovšetkým o člena svojej rodiny.

Samozrejme, vo všetko má prsty aj pomstiteľ Igor Matovič, ktorému je asi jedno, či padne vláda, hlavne, aby z nej odišla Kolíková.

Matovič nevyhral, ale ani Kolíková nemôže byť spokojná

Na začiatku týždňa sme všetci čakali, ako dopadne hlasovanie o dôvere ministerke spravodlivosti Kolíkovej. Poslanci najsilnejšej vládnej strany dávali najavo, že radšej podporia svojho lídra v úlohe pomstiteľa, ako by rozmýšľali, čo bude s krajinou.

Matovič bol akosi ticho, hovorili za neho jeho najbližší, ktorí držali v napätí všetkých, lebo sa do poslednej chvíle nevedelo, ako zahlasujú. Nechceli sa okato spojiť s pre nich nenávideným Smerom, a tak radšej boli ticho.

Ministerku podporilo z OĽaNO 22 poslancov. Komentáre boli rôzne od tých, že ministerka vlastne nemá dôveru až po tie, že zvíťazil premiér Eduard Heger, ktorý presvedčil niektorých spolustraníkov, aby vo všetkom nepočúvali Matoviča.

Verejne síce mlčal, ale bezpochyby intenzívne komunikoval s poslancami. Uvidíme v budúcnosti, či ich bude pribúdať viac, alebo to bude musieť vzdať.

Práve Hegerov jasný postoj bude dôležitý k návrhu Sme rodina na skrátenie kolúznej väzby a možno ešte viac, keď Matovič predostrie, kde chce zohnať peniaze na rodičovské príspevky,  aby ich potom mohol rozdávať.

Premiér bude musieť ukázať, či mu ide o stabilitu krajiny, nielen politickú, ale aj finančnú, alebo bude slepo podporovať svojho straníckeho lídra, aj keď ide o nezmyselné návrhy.

Kollárovi je jedno, či bude v súčasnej koalícii

Otcovi parlamentnej rodiny Borisovi Kollárovi sa akoby zunovala súčasná vládna koalícia. Pomaly poškuľuje na nových budúcich partnerov Hlas a Smer.

Pri návrhu o skrátení kolúznej väzby, ktorý je v súčasnosti stredobodom pozornosti vyvolených na Hradnom vŕšku, počíta práve s týmito stranami bez ohľadu na to, čo by to urobilo s koaličnou väčšinou.

Tentoraz však nejde o blízkosť názorov hnutia Sme rodina s opozíciou, ale o snahu dostať svojho spolustraníka Vladimíra Pčolinského z väzby. Akoby sme sa vrátili do minulosti, kde na jednej strane boli naši, ktorí mohli beztrestne robiť, čo chcú, a na druhej ostatní.

O tých obyčajných sa Kollár v minulosti akože zaujímal, ale teraz ukazuje, že mu ide iba o svojich.

Hlas a Smer pri takomto návrhu môžu iba jasať. Ich blízki sa dostanú na slobodu a k tomu veria, že pravdepodobne neúspešné referendum o predčasných voľbách ani nebude treba. Koalíciu rozbije Kollár so svojou rodinou za nich, určite sa mu za to odplatia v prípadnej nasledujúcej vláde.

Predseda parlamentu si však neuvedomuje, že Robert Fico nie je neskúsený politik ako Heger, lebo v minulosti vedel zamávať aj s Vladimírom Mečiarom, Jánom Slotom a Bélom Bugárom. S Andrejom Dankom sa ani nemusel namáhať.

Odpoveď bude musieť dať premiér

Samotný Kollár sa vo svojich vystúpeniach slovníkom tiež prispôsobuje súčasnej koalícii. Ako vysvetliť jeho otázku, ktorú položil ministerke spravodlivosti, koľko mŕtvych Lučanských potrebuje, aby začala kolúznu väzbu riešiť.

Samozrejme, vo svojom návrhu počíta aj s poslancami OĽaNO, predovšetkým tých, ktorí spolu s Matovičom vedú križiacku výpravu proti Kolíkovej. Máme sa na čo tešiť.

Odpoveď bude musieť dať jednoznačne, ako som už povedal, premiér. Možno bude musieť konečne prikročiť aj k razantnejším krokom. Predovšetkým vo vlastnom hnutí, aby dostal jednoznačnú odpoveď, či má zmysel aj naďalej pokračovať, alebo to jednoducho zabaliť.

Poslanci si musia byť zasa vedomí, že sú len dve cesty – zachovanie súčasnej koalície alebo návrat pred rok 2020. Voľba je jednoduchá, len neviem, či aj v ich hlavách a v hlave ich vodcu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoBéla BugárBoris KollárEduard HegerIgor MatovičJán SlotaMária KolíkováVladimír Mečiar
Firmy a inštitúcie Hlas-SDOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSme rodinaSMER-SD