Týždeň očami Pavla Urbana: Komu pomôžu nové potvrdenia o očkovaní? Cestovateľom alebo falšovateľom?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
COVID 19: Aktuálna epidemiologická situácia
Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Ministerstvo zdravotníctva pod tlakom opozície a verejnosti narýchlo urobilo nové jednotné potvrdenia o očkovaní proti COVID-19. Mali by pomôcť občanom Slovenska cestovať do zahraničia. Aby nakoniec nepomohli skôr falšovateľom.

Tajná-netajná schôdza najvyšších predstaviteľov v Slovenskej informačnej službe naštartovala opozíciu, ktorá aj tak v preferenciách začína valcovať koalíciu.

Na ministerstve zdravotníctva asi vládne chaos

Po odhalení médií a tlaku opozície aj na ministerstve zdravotníctva zistili, že doterajšie potvrdenia o očkovaní sú vlastne iba zdrapom papiera. Takmer každé očkovacie stredisko vydávalo vlastné, a to predovšetkým v slovenčine.

Neviem si predstaviť, ako by reagovali na hraniciach cudzích krajín, keby sa napríklad každý člen rodiny preukázal iným typom potvrdenia. Niektoré mali QR kód, iné iba podpis lekára a, samozrejme, boli len v slovenčine. Kto by prinútil hraničnú políciu napríklad v Turecku alebo v Grécku, aby rozumela tomu, čo sa tam píše? Možno by nás poslali kadeľahšie.

Susedné krajiny už dávno zjednotili potvrdenia o očkovaní voči COVID-19, aby bolo jasné, kto ho vydáva a aby mu každý rozumel. Len na slovenskom ministerstve zdravotníctva nejaký čas trvalo, kým sa spamätali.

Akoby počúvali môjho suseda, ktorý od jesennej vlny pandémie tvrdil, že najlepší liek je zatvoriť hranice. S potvrdeniami, ktoré sa doteraz vydávali, by sme ich ani zatvárať nemuseli, iní by ich zatvárali pred našimi občanmi.

Našťastie na to prišli novinári, hneď si to osvojila opozícia a nachytro sa vytvoril jednotný papier, ktorý by mal dosvedčiť, že sme skutočne očkovaní.

Budú zarábať falšovatelia

Dočkali sme sa ho v sobotu. Medzi ostatnými som aj ja mal možnosť získať takýto papier a pravdupovediac bol som sklamaný. Pravdou je, že obsahuje všetky nevyhnutné údaje, aj keď by sme aj tu mohli pochybovať, ale vidieť, že je robený narýchlo.

Najprv ma prekvapilo, že jedinou ochranou proti falšovaniu je pečiatka lekára. Ide iba o obyčajný papier formátu A4 vytlačený v hociktorej tlačiarni. Ak by som bol zbehlejší v počítačovej technike, tak ich vytlačím na tisíce aj s potrebnými údajmi o majiteľovi potvrdenia.

Poznámka, že falšovanie je trestné, asi málokoho odradí, aby ich nezačal vyrábať masovo a zarábať na tom. Pečiatka lekára by pre neho tiež nebol problém.

Zaujalo ma, že medzi identifikačnými údajmi je len meno, priezvisko a dátum narodenia. Som si takmer istý, že by sa na Slovensku našli dve osoby s uvedenými rovnakými údajmi.

Neviem, ako budú vyzerať potvrdenia pre tých, ktorí očkovanie absolvovali v minulosti, no už len to, že ich dostanú elektronicky a každý si ich bude môcť vytlačiť doma, to ešte viac uľahčí tým, ktorí to budú chcieť zneužiť. Lebo tam nebude ani len originál pečiatky lekára. Mohli by tam dať aspoň ten nešťastný QR kód, ktorý by bol predsa ťažšie falšovateľný a pôsobil by dôveryhodnejšie.

Vieme, že na ministerstve čakajú na jednotný európsky preukaz, ale čo dovtedy? Prosiť, aby nás z hranice nevrátili.

Aké tajomstvo skrýva schôdza v SIS

Utajená schôdza v centrále SIS vyvolala veľa pochybností. Opozícia to hneď využila na konšpiračné teórie o spiknutí proti ľuďom, ktorí sú im blízki. Aj keď nikto s určitosťou nevie, o čom sa tam rokovalo, Robert Fico akoby len na to čakal a ihneď pritvrdil rétoriku o politickom zatýkaní ľudí, ktorí sa pohybovali okolo jeho vlády.

O akú hru ide? Je pravdou, že takzvaní kajúcnici boli inštruovaní, ako majú vypovedať? Verím, že to nie je pravda, ale akoby sa aj SIS zapojila do politického boja.

Takéto konšpirácie sa hodia Borisovi Kollárovi, ktorého človek je tiež vo vyšetrovacej väzbe. Tým, že schôdza bola dôverná, umožňuje to aj predsedovi Sme rodina, aby ešte dôraznejšie žiadal presadenie skrátenia kolúznej väzby.

Vytvára to tiché spojenectvo medzi Sme rodina, Smerom a Hlasom. Najnovší prieskum preferencií politických strán ukázal, že by tieto strany pohodlne mohli zostaviť novú vládu. Určite by sa našli aj niektorí poslanci z OĽaNO, ktorí by im ponúkli svoje služby.

A čo na to zvyšok vládnej koalície? Nič. Momentálne sa zaoberajú pretrvávajúcim sporom medzi Richardom Sulíkom a Igorom Matovičom, alebo s Remišovej čoraz väčšími problémami vo vlastnej strane.

Mali by sa spamätať a nezabúdať, že moc získali predovšetkým sľúbeným bojom proti korupcii. Matovič si už asi na to nepamätá a Kollár to možno pochopil ako boj proti korupcii v iných stranách a nie aj vo vlastnej.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Boris KollárIgor MatovičRichard SulíkRober FicoVeronika Remišová
Firmy a inštitúcie Hlas-SDOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSme rodinaSMER-SD