Úder v Pásme Gazy zabil sedem humanitárnych pracovníkov. Bol medzi nimi aj jeden Poliak

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Auto humanitárnych pracovníkov z charitatívnej organizácie World Central Kitchen (WCK)
Vozidlo humanitárnych pracovníkov z charitatívnej organizácie World Central Kitchen (WCK) po izraelskom nálete na Pásmo Gazy. Foto: twitter.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Šesť zahraničných humanitárnych pracovníkov z charitatívnej organizácie World Central Kitchen (WCK) a ich palestínsky vodič zomreli pri zjavne izraelskom nálete na Pásmo Gazy. Oznámila to spomenutá organizácia.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt

Stalo sa to, keď dodávali potraviny z najnovšej dodávky pomoci pre palestínsku enklávu, kde tisícky ľudí čelia hrozbe hladomoru. Podľa záznamov nemocnice v meste Dajr al-Balah, kde telá previezli, sú medzi mŕtvymi traja Briti, jeden Austrálčan, jeden Poliak a jeden človek s dvojakým americko-kanadským občianstvom.

Prebieha previerka

Zdroj paľby z pondelka noci sa nedal nezávisle potvrdiť. Izraelská armáda uviedla, že vykonáva previerku, aby „pochopila okolnosti tohto tragického incidentu“.

Tím WCK podľa organizácie cestoval vo dvoch obrnených vozidlách s logom organizácie a jedným klasickým vozidlom. Terčom sa stal napriek koordinácii krokov s izraelskou armádou.

„Toto nie je len útok na WCK, toto je útok na humanitárne organizácie, ktoré prichádzajú v najhorších situáciách, keď sú potraviny používané ako vojnová zbraň. Toto je neodpustiteľné,“ vyjadrila sa výkonná riaditeľka charitatívnej organizácie Erin Gore.

Pozastavené operácie v regióne

Telá pracovníkov previezli do nemocnice v meste Rafah na hranici s Egyptom, informuje agentúra AP s odvolaním sa na svojho miestneho reportéra. Telá cudzincov evakuujú z Pásma Gazy a telo vodiča odovzdajú jeho rodine v Rafahu, aby ho mohla pochovať.

World Central Kitchen oznámila, že okamžite pozastavuje operácie v regióne. Úder a jeho následky predstavujú potenciálne problémy pre úsilie dodať humanitárnu pomoc pre Palestínčanov po mori.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať