Boje na východe Ukrajiny sú stále intenzívnejšie, Rusi vykonali aj nezvyčajný počet leteckých útokov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vojna na Ukrajine
Foto: archívne, SITA/AP.
Tento článok pre vás načítala AI.

Ukrajinskí predstavitelia informovali o miernom pokroku v boji proti ruským silám na východe Ukrajiny vrátane neočakávaného úspechu v blízkosti letiska v Ruskom ovládanom meste Doneck. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

Vysoká dynamika a aktivita

Pokračuje tiež podľa nich intenzívne úsilie zabrániť Rusom v postupe v severných oblastiach. Na frontových líniách bola „veľmi vysoká dynamika a aktivita“, vyjadrila sa v pondelok námestníčka ministra obrany Hanna Maľarová.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

V Bachmute ukrajinské sily podľa Maľarovej „vytlačili nepriateľa z jeho pevností“ južne od mesta a za úspech označila ich presuny vo dvoch dedinách, konkrétne v Kliščijivke a Andrijivke. Aj ruský vojenský bloger pritom v pondelok priznal, že ukrajinské ozbrojené sily vstúpili do Andrijivky.

Ukrajinské sily získali späť ďalšie dva kilometre štvorcové územia, zatiaľ čo smerom na sever od Bachmutu ukrajinské jednotky odrazili niekoľko ruských útokov, uviedla tiež Maľarová.

Rusi sa sústredia na oblasť Sinkivky

Ruské sily podľa nej pokračovali v snahách o prelomenie ukrajinskej obrany na viacerých miestach pozdĺž frontovej línie v Doneckej a Charkovskej oblasti, pričom sa tlačili k hraniciam Doneckej a Luhanskej oblasti.

Ruská pozornosť sa pritom sústredila na oblasť Sinkivky vo východnej časti Charkovskej oblasti, uviedla a dodala, že ukrajinské sily tam „vážne zničili útočné sily nepriateľa“. „Nepriateľovi sa nepodarilo prejsť cez líniu a nepodarí sa mu to,“ skonštatovala Maľarová.

Ukrajinské aj ruské zdroje opísali ťažké boje severne od doneckého letiska, ktoré je frontovou líniou od roku 2014, keď proruskí bojovníci prevzali kontrolu nad časťou Doneckej oblasti.

Maľarová aj ďalší predstavitelia v tejto súvislosti uviedli, že ukrajinským jednotkám sa podarilo obsadiť časť obce Opytne, ktorá sa nachádza severne od letiska smerom na Avdijivku v Doneckej oblasti.

Desiatky leteckých útokov

Neoficiálne ruské správy medzitým potvrdili ústup z oblasti, čo znamená, že ukrajinské sily sa približujú k Ruskom okupovanému mestu Doneck. Podľa šéfa ukrajinskej civilnej vojenskej správy v Avdijivke Vitalija Barabaša sa ukrajinským silám „podarilo sa tam uchytiť“.

Podľa Maľarovej sú boje na východe stále intenzívne, pričom na celej línii východného frontu sa uskutočnilo približne 8 000 útokov a ruské sily použili približne 370 000 nábojov. Na juhu námestníčka potvrdila, že „na niektorých miestach už bola prerazená prvá línia (ruskej) obrany“ a ukrajinské jednotky postupujú ďalej.

Oslobodených bolo len 1,5 kilometra štvorcového, no pokračujú práce na oslabení ruských zásobovacích línií a ničení veliteľských stanovíšť a muničných skladov.

Ukrajinský generálny štáb uviedol, že v nedeľu sa uskutočnilo viac ako 30 bojových stretov, pričom Rusi vykonali nezvyčajne vysoký počet, 87 leteckých útokov. Generálny štáb tiež uviedol, že Rusi čoskoro začnú „masívnu nútenú mobilizáciu“, aby nahradili vojenské straty.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Hanna Maľarová