Ukrajinský parlament prijal zákon o posilnení náboru vojakov, krajina potrebuje až 500-tisíc nových regrútov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ukrajina, vojak
Ukrajinskí vojaci pripravujú samohybné delostrelecké vozidlo Gvozdika na paľbu smerom k ruským pozíciám na fronte v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny. Foto: Archívne, Roman Chop via AP.
Tento článok pre vás načítala AI.

Ukrajinský parlament vo štvrtok schválil zákon, ktorý upravuje spôsob náboru nových brancov. Prijatiu zákona, ktorý bude podľa všetkého nepopulárny, predchádzali mesiace doťahovania a úprav.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Legislatívu podnietila žiadosť vojenského velenia bývalého veliteľa ukrajinských ozbrojených síl Valerija Zalužného, ktorý povedal, že Ukrajina potrebuje až 500-tisíc nových regrútov na posilnenie armádny.

Vyčerpaní vojaci, ktorí sú v prvej línii od začiatku ruskej invázie, nemajú možnosti striedania, zatiaľ čo tisíce ukrajinských mužov sa stále vyhýbajú odvodu.

Terajší veliteľ Oleksandr Syrskyj aj prezident Volodymyr Zelenskyj po vykonaní auditu revidovali zmienené číslo s tým, že potrebný počet nie je taký vysoký, pretože vojakov možno rotovať z tylu. Prijatý zákon obsahuje množstvo zmien súčasného systému rozšírením právomocí ukrajinských orgánov vydávať návrhy oznámení pomocou elektronického systému.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Oleksandr SyrskyjValerij ZalužnyjVolodymyr Zelenskyj