Únia miest Slovenska súhlasí s vyplatením 54 miliónov eur, teraz je alfou a omegou budúcoročný rozpočet

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Prezidentka SR Zuzana Čaputová prijala predstaviteľov Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS), Únie miest Slovenska (ÚMS) a združenia samosprávnych krajov SK8
Prezident ÚMS Richard Rybníček počas prijatia predstaviteľov Združenia miesta a obcí Slovenska (ZMOS), Únie miest Slovenska (ÚMS) a združenia samosprávnych krajov SK8 prezidentkou SR v Prezidentskom paláci. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková
Tento článok pre vás načítala AI.

Únia miest Slovenska (ÚMS) súhlasí s návrhom vlády na finančnú kompenzáciu miest vo výške 54 miliónov eur podľa dohodnutého kľúča, ktorý považuje za solidárny najmä pre menšie mestá a obce.

Zlepšenie finančnej situácie

Skonštatovala to vo svojom stanovisku po online rokovaní republikovej rady, ktorého hlavnou témou boli návrhy vlády na finančnú kompenzáciu samospráv. Zástupcom miest a obcí ich ponúkol premiér Ľudovít Ódor ako riešenie pre zlepšenie ich finančnej situácie.

Mestá privítali a odsúhlasili aj predložený návrh na odpustenie covidových pôžičiek, čo je pre výdavkovú časť ich rozpočtu kľúčové.

V pondelok budeme naše stanovisko tlmočiť vláde, ako bolo dohodnuté na poslednom spoločnom rokovaní s premiérom. V aktuálnej situácii sme našli dohodu, pre nás je dobrá správa najmä odpustenie covidových pôžičiek,“ zhodnotil prezident ÚMS Richard Rybníček.

Kľúčový je budúcoročný rozpočet

Verí, že od septembra budú rokovať aj o ďalšej kľúčovej téme – rozpočte na budúci rok. Zdôraznil, že zostavenie rozpočtu na rok 2024 je pre mestá alfou a omegou, pretože od neho bude závisieť, či a ako dokážu zvládnuť nasledujúci náročný rok.

Únia miest naďalej pokračuje v rokovaniach s jednotlivými rezortmi a snaží sa hľadať riešenia, ktoré pomôžu slovenským mestám znížiť svoje výdavky v nasledujúcich rokoch.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľudovít ÓdorRichard Rybníček
Firmy a inštitúcie Únia miest Slovenska