Publikácia Únos spravodlivosti 2020-2023, ktorú predstavila vláda na rokovaní 31. januára, je podľa poslankyne a bývalej ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej čisto politická publikácia.
Podľa Kolíkovej by to mal riešiť Najvyšší kontrolný úrad, pretože sa domnieva, že publikácia mala byť platená z rozpočtu politických strán, nie zo štátneho rozpočtu.
Nie sú v nej žiadne dôkazy
Kolíková to uviedla v relácii RTVS Sobotné Dialógy. Minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD) sa totiž v diskusii vyjadril, že tlač publikácie platil rezort spravodlivosti v spolupráci s Úradom vlády SR.
Opozíciu zaujíma, kto financoval vládnu brožúru Únos spravodlivosti v rokoch 2020 – 2023
Z ministrových slov podľa Kolíkovej súčasne vyplynulo, že publikácia Únos spravodlivosti nie je založená na faktoch.
„Sú to nejaké politické prehlásenia a vyhlásenia. Nie sú tam ani žiadne odkazy. Tie skutočnosti, ktoré popisujú, jednoducho prebehli inak,“ vyhlásila Kolíková.
Výsledok výzvy od opozície
Susko uviedol, že publikácia je výsledkom výzvy od opozície, aby predložili dôkazy k tomu, prečo chcú zmenu Trestného zákona riešiť v skrátenom legislatívnom konaní a aké má koalícia dôkazy k tomu, že boli porušované zákony.
Kaliňák predstavil brožúru Únos spravodlivosti v rokoch 2020 až 2023, poukazuje na 140 káuz (video)
„Písal ju tlačový odbor ministerstva spravodlivosti spolu s tlačovým odborom úradu vlády. Nie je to právna publikácia, je to publikácia, ktorá vychádza z verejných zdrojov, kde sa zosumarizovali všetky porušenia základných ľudských práv a slobôd v trestných konaniach za ostatné tri roky. Nehovoríme, že je to odborná publikácia. Hovoríme, že je to publikácia, ktorá odkazuje na zdroje a sumarizuje všetky porušenia ľudských práv,“ vysvetlil Susko.
Zohľadňujú pripomienky Eurokomisie
Susko sa vyjadril aj k pozmeňujúcemu návrhu k novele Trestného zákona, ktorý vypracoval poslanec Tibor Gašpar (Smer-SD).
Nepodľahnem tlaku a nenechám vťahovať prokuratúru do politického boja, reaguje Žilinka na výčitky novinárov
Minister priblížil, že o pozmeňujúcom návrhu sa bude hlasovať pred samotným hlasovaním o novele a úpravy, ktoré sú v ňom zakotvené, vychádzajú najmä z pripomienok Európskej komisie a zohľadňujú aj pripomienky generálneho prokurátora Maroša Žilinku.
Pozmeňujúci návrh ďalej reaguje aj na výhrady z rozpravy v parlamente, ktoré pripravil bývalý minister spravodlivosti Viliam Karas (KDH).