Kaliňák predstavil brožúru Únos spravodlivosti v rokoch 2020 až 2023, poukazuje na 140 káuz (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
VLÁDA: Rokovanie 14. schôdze vlády
Zľava: Podpredsedníčka vlády SR a ministerka hospodárstva SR Denisa Saková, ministerka zdravotníctva SR Zuzana Dolinková, minister obrany Robert Kaliňák, ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová a minister cestovného ruchu a športu Dušan Keketi počas tlačového brífingu po rokovanÍ 14. schôdze vlády SR. Bratislava, 1. február 2024. Foto: SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.

Minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD) predstavil publikáciu Únos spravodlivosti v rokoch 2020 až 2023. Učinil tak na štvrtkovej tlačovej besede po rokovaní vlády. Ako uviedol, 140-stranová brožúra prináša 140 káuz a prípadov, pri ktorých boli masívne porušované ľudské práva.

Obsahuje čisté fakty

Nie sú tam domnienky, frázy, nie sú tam rôzne politické stanoviská, sú tam iba čisté fakty,“ priblížil minister a dodal, že brožúra obsahuje rozhodnutia Najvyššieho súdu SR, Ústavného súdu SR, Generálnej prokuratúry SR, ale aj Európskeho súdu pre ľudské práva.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Brožúra by podľa Kaliňáka mala zodpovedať otázku, kde dochádzalo k porušeniam práv. Zároveň podľa neho potvrdzuje, že za posledné tri roky „bola na prvom mieste politická moc a zneužívanie policajnej a trestnoprávnej agendy proti vybraným členom slovenskej spoločnosti„. Zdôraznil tiež úlohu Úradu špeciálnej prokuratúry vo viacerých konaniach.

Občania si majú spraviť názor

Minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD) dodal, že daný materiál sa opiera o fakty, podporené rozhodnutiami rôznych, najmä súdnych autorít, ale napríklad aj verejného ochrancu práv, nie sú v ňom hodnotiace úsudky.

Zdôraznil, že za príbehmi nezákonne stíhaných, väznených či obvinených nie sú len ich osobné osudy, ale i osudy rodín a okolia. Považuje za potrebné nastaviť opatrenia tak, aby v budúcnosti nedochádzalo k takémuto porušovaniu práv.

A to sa snažíme urobiť práve prostredníctvom návrhu novelizácie Trestného zákona a súvisiacich predpisov,“ dodal minister Susko. Avizoval i to, že dokument zverejnia, aby si občania mohli sami spraviť názor na oprávnenosť predloženej novelizácie trestných kódexov. Podotkol tiež, že ľudia zvolávaní na protesty sú podľa neho klamaní.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Boris SuskoRobert Kaliňák
Firmy a inštitúcie ESĽP Európsky súd pre ľudské právaGP Generálna prokuratúra SRNS Najvyšší súd SRSMER-SDÚrad špeciálnej prokuratúryÚstavný súd SR