Bonifikácia splátok úverov, či 13 dôchodok. Erik Tomáš je spokojný s výsledkami ministerstva práce za prvých 100 dní vlády (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Erik Tomáš
Reprofoto: www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Erik Tomáš je spokojný s odpočtom opatrení prijatých počas prvých 100 dní novej vlády.

„Hlavne prijímame zákony pre ľudí,“ povedal vo štvrtok po rokovaní vlády. Nemyslí si, že existuje niečo, čo sa za sto dní nepodarilo, len toto obdobie je príliš krátke na to, aby sa stihlo všetko. Zdôraznil však, že chce stihnúť zaviesť čo najviac opatrení z programového vyhlásenia vlády.

Už zavedené opatrenia

Do odpočtu opatrení, ktoré stihol rezort práce, sociálnych vecí a rodiny už zaviesť zahrnul 13 dôchodok vo výške priemerného dôchodku, 300 eur pre každého poberateľa dôchodku koncom roka 2023, či bonifikáciu splátok úverov vo výške 75 % rozdielu medzi pôvodnou úrovňou a navýšením, maximálne v sume 150 eur.

Tu však odpočet nekončí, medzi ďalšie opatrenia patria predĺženie odvodových úľav pre potravinárov z vymeriavacieho základu do výšky 750 eur, zabezpečenie energopomoci pre zariadenia sociálnych služieb a zariadenia sociálnoprávnej ochrany a kurately, ktoré sú napojené na centrálne zdroje tepla. V rokoch 2024 a 2025 sa nájdu pracovné miesta pre 400 ľudí vďaka návratu k pôvodnému projektu obnovy hradov nezamestnanými.

Legislatíva o minimálnej mzde

Rezort práce začal tiež s pripravovať legislatívu o minimálnej mzde, ktorá stanoví minimálnu mzdu ako 60 % priemernej mzdy. Podľa nového automatu sa minimálna mzda do konca volebného obdobia vyšplhá k úrovni 1 000 eur. Minister tiež spomenul schválenie a doručenie humanitárnej pomoci pre ľudí postihnutých zemetrasením na východnom Slovensku v dvoch kolách v celkovej výške 2,7 mil. eur.

Posledným opatrením, ktoré sa podarilo počas sto dní zaviesť do praxe je elektronizácia komunikácie medzi úradmi práce a firmami, ktorá uľahčí zamestnávanie zdravotne znevýhodnených občanov. Pri príležitosti odpočtu sto dní novej vlády sa minister Tomáš vyjadril aj k otázke stability vládnej koalície.

„Pevne verím, že vládna koalícia je a bude stabilná. Sľúbili sme verejnosti, že nebudeme naše škriepky dávať na verejnosť a všetko si vysvetlíme za zatvorenými dverami. A takto sa minimálne strana HLAS – SD bude správať, nechceme otravovať ľudí vnútornými spormi,“ uviedol E. Tomáš.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Erik Tomáš
Firmy a inštitúcie Hlas-SDMPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR