Uznanie genocídy Arménsko oslavuje, Turecko zatracuje

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Arméni
Arméni žijúci vo Francúzsku pred budovou senátu 23. januára 2012. Foto: SITA/AP

PARÍŽ/JEREVAN/ANKARA 24. januára (WEBNOVINY) – Arméni v utorok oslavovali rozhodnutie francúzskeho parlamentu, ktorý v pondelok večer uznal vyvražďovanie arménskeho obyvateľstva počas prvej svetovej vojny za genocídu.

Prezidenta Nicolasa Sarkozyho, ktorý túto normu presadzoval, v malej stredoázijskej krajine takmer označili za národného hrdinu.

Pred francúzskym veľvyslanectvom v Jerevane na znak vďaky zapálili sviečky a rozmiestnili tam kytice kvetov.„Nech žije Arménsko, nech žije Francúzsko, nech žije priateľstvo medzi Arménskom a Francúzskom!“ skandovali davy nadšených obyvateľov metropoly trojmiliónovej republiky.

Nadšenie neskrýval ani arménsky prezident Serž Sargsjan. „Francúzsko opäť potvrdilo svoju veľkosť a silu, svoju oddanosť všeobecným ľudským hodnotám,“ uvádza Sargsjan v liste adresovanom Sarkozymu. Podľa neho je pondelok „historickým dňom pre Arménov na celom svete“.

Kontroverzný zákon okrem formálneho uznania genocídy Arménov osmanskými Turkami zavádza aj tresty za popieranie tohto „historického faktu“. Horná komora francúzskeho parlamentu návrh odhlasovala napriek varovaniam Turecka pred odvetnými krokmi. Zákon tak čaká už len na podpis prezidenta Sarkozyho.

Francúzsky zákon o genocíde je diskriminačný a rasistický, tvrdí Turecko

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan v utorok tvrdo kritizoval návrh zákona, ktorým chce francúzska vláda kriminalizovať popieranie názoru, že zabíjanie Arménov osmanskými Turkmi počas prvej svetovej vojny bolo genocídou.

Ako vyhlásil na pôde parlamentu,
Arméni
Foto: SITA/AP

kontroverzná úprava „sa rovná diskriminácii a rasizmu a narúša slobodu myslenia“. Podľa Erdogana bude Ankara takúto normu považovať za „neplatnú“, napriek tomu však plánuje zaviesť nešpecifikované odvetné opatrenia.

„Ešte sme nestratili nádej,“ povedal turecký premiér pred poslancami. Turci musia byť podľa neho „trpezliví“, pričom vyzval francúzskych intelektuálov a verejnosť, aby netolerovali takýto „rasistický prístup“.

Výsledok pondelňajšieho hlasovania predtým dôrazne odsúdilo aj turecké ministerstvo zahraničných vecí, ktoré ho označilo za „príklad nezodpovednosti“. Turecký minister spravodlivosti Sadullah Ergin v rozhovore pre CNN-Türk povedal, že konanie Francúzov je prejavom „veľkej nespravodlivosti a totálnej neúcty voči Turecku“.

Tlačová agentúra AFP tiež citovala hovorcu tureckého veľvyslanectva v Paríži Engina Solakoglua, podľa ktorého budú dôsledky prijatia sporného zákona „trvalé“ a Francúzsko musí rátať so „stratou strategického partnera“.

Ankara podobne reagovala už na decembrové schválenie návrhu v dolnej komore francúzskeho parlamentu, keď okrem iného stiahla svojho veľvyslanca z Paríža a voči Francúzsku zaviedla politické a vojenské sankcie.

Trestnosť popierania arménskej genocídy musí ešte podpísať Sarkozy

Takzvanú arménsku genocídu Francúzsko formálne uznalo už v roku 2001, až doteraz však v krajine nehrozil žiadny postih za jej popieranie. Po novom bude vyjadrovanie opačného názoru na verejnosti trestným činom, za ktorý bude hroziť ročný pobyt vo väzení a pokuta 45-tisíc eur. Príslušný návrh senátori v pondelok večer odhlasovali v pomere 127 ku 86.

Arménski historici tvrdia, že Osmanská ríša, ktorá je predchodkyňou dnešného Turecka, v rokoch 1915 až 1917 systematicky vyvraždila viac ako 1,5 milióna Arménov. Jerevan preto žiada Turecko a medzinárodné spoločenstvo, aby uznali, že išlo o genocídu.

Ankara však nesúhlasí a tvrdí, že v zrážkach počas prvej svetovej vojny, keď arménske obyvateľstvo bojovalo za svoju nezávislosť, zahynulo približne 500-tisíc Arménov a najmenej rovnaký počet Turkov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Recep Tayyip ErdoganSerž SargsjanTayyip Erdogan