V Slovenskom raji uzavreli pre vysokú hladinu vody viaceré rokliny, Horská záchrana služba apeluje na turistov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
V Slovenskom raji pre vysokú hladinu vody v dôsledku výdatných dažďov uzatvoreli viaceré rokliny. Foto: hzs.sk.
Tento článok pre vás načítala AI.

V Slovenskom raji sú pre vysokú hladinu vody v dôsledku výdatných dažďov uzatvorené viaceré rokliny.

Apelácia horskej záchrannej služby

Ide o Suchú Belú, Piecky, Veľký Sokol, Malý a Veľký Kyseľ, aj úsek Prielomu Hornádu od hrdla až po Tomášovský výhľad. Upozorňuje na to Horská záchranná služba. Horskí záchranári zároveň apelujú na turistov a návštevníkov, aby sa podľa možností spomínaným úsekom vyhli, obmedzili pohyb v týchto lokalitách a nevystavovali sa nebezpečenstvu.

„Pohyb v takomto prostredí za momentálnych podmienok môže viesť k ohrozeniu zdravia alebo života,“ varovali. Národný park Slovenský raj neskôr v podvečer informoval, že po vyhodnotení situácie priamo v teréne bude až do odvolania uzatvorená aj Ferrata HZS Kyseľ.

Potreba maximálnej opatrnosti

Biely potok k ferrate je priechodný, ale samotná ferrata nie je pre turistov v súčasnosti priechodná bez problémov. V lokalite sa nachádzajú rozvodnené a podmočené spodné úseky,“ uviedol na sociálnej sieti. Prielom Hornádu je podľa informácií z terénu zatopený v úseku pod Hrdlom Hornádu, pod vodou sú aj stúpačky pod Letanovským Mlynom.

Správa národného parku pripomína, že okrem spomínaných turistických chodníkov pretrváva zvýšené riziko aj v iných lokalitách národného parku. Návštevníkov preto prosí o maximálnu opatrnosť pri pohybe po klzkých kameňoch, stúpačkách a iných technických zariadeniach. Rovnako si majú dať pozor na koreňoch stromov a na exponovaných úsekoch chodníkov v strmých svahoch, ktoré môžu byť podmočené.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie HZS Horská záchranná služba