V Tatrách vrcholia prípravy na otvorenie ľadového dómu, má prvky Baziliky Sv. Petra v Ríme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tatranský ľadový dóm
Tatranský ľadový dóm. Foto: archívne, SITA/Radoslav Maťaš

POPRAD 12. novembra (WebNoviny.sk) – Vo Vysokých Tatrách pripravujú otvorenie Tatranského ľadového dómu, tento rok s prvkami podľa Baziliky Sv. Petra v Ríme či Berniniho kolonády.

Dominantu prenesenú do ľadového unikátu si budete môcť na Hrebienku pozrieť už od 23. novembra.

Rekordný počet ľadových blokov

V Berniniho kolonáde bude situovaných celkovo 84 stĺpov po oboch stranách. Celková výška stĺpov je do päť metrov a na ich vrcholoch budú umiestnené sochy.

Ako informovala výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Vysoké Tatry Veronika Littvová, o precízne detaily pri tvorbe ľadového chrámu sa postará Adam Bakoš so svojím tímom pätnástich sochárov zo Slovenska, Česka, Poľska, Walesu i z amerického Texasu. Tatranský ľadový dóm na Hrebienku tradične otvára zimnú sezónu vo Vysokých Tatrách.

Práce na Dóme začali tento rok v závere septembra prvým navezením materiálu na Hrebienok. Do dnešného dňa vyviezlo desať kamiónov rekordných 1 800 kusov ľadových blokov, čo predstavuje 225 ton ľadu,“ spresnila Littvová. Prácu stavbárom značne komplikuje nezvyčajne teplé novembrové počasie. Samotná hlavná kupola bude mať rekordnú výšku až 11,5 metra, čo je maximálna možná výška. Originálne majstrovské ľadové dielo je v kupolách doplnené umeleckými výplňami. Tie sú pretransformované do vitráže modernou technológiou tavenia skla. Ich autorom je sklár a dizajnér so slovensko-gréckym pôvodom Achilleas Sdoukos.

Vstup je bezplatný

Od piatka 23. novembra bude najväčšia zimná atrakcia v Tatrách otvorená denne od 9:00 do 16:30, pričom počas hlavnej zimnej sezóny a vianočných sviatkov budú otváracie hodiny predĺžené,“ doplnila Veronika Littvová.

Vstup do unikátnej ľadovej baziliky je pre návštevníkov bezplatný. Okrem toho počas celej hlavnej zimnej sezóny budú každú nedeľu v Tatranskom ľadovom dóme koncerty a hudobné vystúpenia. Návštevníci si môžu v týchto unikátnych mrazivo krásnych priestoroch vychutnať otvárací koncert, štyri adventné koncerty, silvestrovský koncert a mnoho koncertov v roku 2019,“ doplnila Veronika Littvová.

Sprístupnením Tatranského ľadového dómu sa tak vo Vysokých Tatrách symbolicky otvára zimná sezóna 2018/2019 spojená aj s prvou lyžovačkou v Tatrách.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať