V utorok odborári zablokujú šesť hraničných priechodov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Hraničný priechod Milhosť
Foto: SITA

BRATISLAVA 10. októbra (WEBNOVINY) – Členovia Odborového zväzu KOVO v utorok popoludní od 15:30 do 16:00 zablokujú šesť hraničných priechodov. Odborári tak vyjadria protest voči zvyšovaniu veku odchodu do dôchodku, reforme daní a odvodov, či privatizácii zdravotníctva.

Ako informovala kancelária zväzu, odborári zastavia premávku na priechode Berg na hraniciach s Rakúskom, cestu do Poľska zahatajú na priechode Tatranská Javorina – Podspady. Dopravu na hraniciach s ČR odstavia odborári v Makove a Drietomej. Na maďarských hraniciach zablokujú priechody Šahy a Milhosť.

Protesty budú pokračovať aj v stredu

Konfederácia odborových zväzov SR zvolala svojich členov na protestný pochod, ktorý by mal zamieriť z Trnavského mýta pred Úrad vlády a následne pred budovu Národnej rady SR.

Finančný efekt pripravovanej reformy daní a odvodov je podľa odborárov pre zamestnancov zanedbateľný, zmeny však majú veľa rizík. Zástupcovia zamestnancov tvrdia, že vláda dala ľuďom reformou do rúk „lízanku“, z vrecák im však zároveň vyťahuje desiatky eur. Podľa odborov klesajú odvody do Sociálnej poisťovne a zdravotných poisťovní, výrazne však rastie daň z príjmu. Dôsledkom bude podľa nich pokles dôchodkov a menej peňazí v zdravotníctve. Ich nedostatok má vykrývať štát cez platbu za svojich poistencov, odborári sa však obávajú skôr zúženia rozsahu služieb a zavádzania poplatkov.

Odborári upozorňujú na riziká reformy

Podľa nich je problematický už úvodný prepočet aktuálnej na superhrubú mzdu. Taktiež poukazujú, že ani jedna z krajín Európskej únie nemá taký systém, v ktorom by zamestnávatelia neplatili žiadne odvody za zamestnancov. Obávajú sa taktiež, že pri prechode na superhrubú mzdu sa im bude ťažšie vyjednávať zvýšenie platov, percentuálne totiž bude musieť superhrubá mzda stúpnuť výraznejšie, aby sa rast prejavil v čistej mzde.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať