7 možností, ako si uľahčiť vykurovanie drevom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Forest pine and spruce trees. Log trunks pile,  the logging timb
Foto: Adobe Stock

Chcete si zaistiť teplo v dome za rozumnú cenu? Kúrenie drevom je osvedčený a obľúbený spôsob. Tradičné palivo v kombinácii s moderným kotlom ponúka viacero možností, ako si vykurovanie a prikladanie maximálne spríjemniť.

Drevom sa dá vykurovať takmer akákoľvek stavba, ktorá má funkčný komín – chata, chalupa aj rodinný dom. Majitelia môžu vyberať z lokálnych zdrojov aj centrálne zapojených kotlov, ktoré tvoria súčasť vykurovacej sústavy s radiátormi alebo podlahovým kúrením.

Krbové vložky a kachle nájdeme hlavne na chatách či chalupách a v posledných rokoch sa hojne používajú aj v novostavbách. Praskanie dreva dotvára príjemnú atmosféru a navyše drevo slúži ako doplnkový zdroj vykurovania.

1. S kotlom na drevo sa nespálite

Ak má byť drevo hlavným zdrojom na vykúrenie rodinného domu alebo väčšej stavby, ideálne riešenie je zadováženie kotla. Moderný kotol na drevo vyniká efektívnou splyňovacou technológiou. Splyňovací kotol využíva odťahový ventilátor, ktorý prispieva k cirkulácii vzduchu. Otáčky ventilátora zjednodušujú rozkurovanie a zefektívňujú spaľovanie.

Aj keď sa vykurovanie drevom nezaobíde bez prikladania a prípravy paliva, týchto sedem tipov vám dokáže výrazne spríjemniť prácu.

2. Vyberte si kotol s vysokou účinnosťou

Pri kúpe nového kotla sa oplatí skontrolovať jeho účinnosť. Uvádza sa v percentách a vyjadruje, ako efektívne kotol pracuje s energiou paliva a či pri spaľovaní nedochádza k zbytočne vysokým stratám. V ideálnom prípade majú byť straty minimálne. Ak účinnosť kotla na drevo presahuje napríklad 90 %, spotrebuje menej paliva a šetrí náklady na kúrenie.

3. Rozlišujte druh dreva

Často sa hovorí, že tvrdé drevo je najlepšie na kúrenie. Neplatí to však vždy. Na vykurovanie môžete úspešne používať aj mäkké drevo, ktoré býva lacnejšie – dôležité je vybrať vhodnú chvíľu a použitie. Mäkké drevo sa používa, keď robíte triesky, rozkurujete oheň a potrebujete rýchlo teplo. Na druhej strane, tvrdé drevo poskytuje stabilnejšie a pomalšie horenie dlhé hodiny, takže vyžaduje menej časté prikladanie.

Log,Store,Standing,Against,A,Garden,Shed.,Logs,Stacked,In
Foto: Shutterstock

4. Pozor na vlhkosť dreva

Bez debát platí, že je dôležité a nevyhnutné spaľovať len suché drevo. Čerstvo posekaný strom obsahuje až 90 % vody a na to, aby vlhkosť klesla na požadovaných 20 %, potrebuje až dva roky vysychania. Používanie vlhkého dreva škodí kotlu, spalinovej ceste aj životnému prostrediu. Nedokonale suché polená majú navyše menšiu výhrevnosť.

5. Využite maximálnu veľkosť polien

Štiepanie a rezanie dreva zaberá čas a kratšie polienka rýchlejšie zhoria. Preto sa oplatí skontrolovať, aké veľké polená môžete do svojho kotla vkladať. Dôležitá je stanovená dĺžka polien aj objem násypnej šachty. Čím má kotol na drevo so zásobníkom väčšiu násypnú šachtu, tým viac paliva sa doň vojde na jedno naloženie a ohen vydrží horieť dlhšie. S viac než polmetrovými polenami si poradí napríklad kotol H4EKO-D MAX od OPOP, ktorý má aj nadštandardne priestrannú prikladaciu šachtu.

Sita.sk_3.png
Foto: OPOP

6. Pridajte akumulačnú nádrž

Aby kotol na drevo optimálne fungoval, je vhodné zadovážiť si aj akumulačnú nádrž. Pripojí sa k vykurovacej sústave a pojme nadbytočnú ohriatu vodu. Izolačná vrstva nádoby dokáže uchovať teplú vodu na neskoršie použitie, čo pomôže preklenúť aj celý deň bez prikladania. Dochádza tak nielen k úspore paliva, ale aj k výhodnejšiemu fungovaniu kotla.

7. Počkajte na signál na priloženie

Kedy do kotla priložiť novú dávku paliva? Správnu chvíľu dokáže spoľahlivo pripomenúť signalizácia dohorievajúceho paliva.Náš kotol H4EKO-D si sám vyžiada drevo. Jednoducho sa na displeji zobrazí oznámenie. Keď kotol pripojíte na domácu Wi-Fi sieť, pípne vám notifikácia aj na telefóne,“ upresňuje Ing. Roman Boczek, ako funguje signalizácia na kotloch českej firmy OPOP.

8. Prikladajte bez obáv z dymu

Premyslená konštrukcia kotlov značky OPOP dokáže zabrániť úniku dymu do miestnosti. Kotly na drevo sú totiž vybavené odsávacou klapkou, ktorá pred otvorením dvierok odsaje dym do komína. Po niekoľkých sekundách sa dá kotol bezpečne otvoriť a prikladanie je oveľa príjemnejšie.

Informačný servis

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať