Najväčší agregačný blok z bioplynových staníc na Slovensku bude poskytovať podporné služby. Projekt nezávislej agregácie dosiahol certifikáciu obnoviteľných zdrojov energie (OZE) pre poskytovanie podporných služieb.
Agregačný blok zahŕňa deväť bioplynových staníc (BPS) so 16 kogeneračnými jednotkami, ktoré sa nachádzajú na území troch slovenských distribučných spoločností.
Najväčší agregačný blok z BPS na Slovensku
Celkový inštalovaný výkon tohto bloku je 8,25 megawattov, čo z neho robí najväčší agregačný blok z BPS na Slovensku a jeden z prvých nezávislých agregačných blokov v krajine.
Produkčná kapacita biometánu v EÚ stúpla o 37 percent, najväčším výrobcom naďalej zostáva Nemecko
„Certifikácia podporných služieb si vyžiadala riešenie náročných technických a technologických aspektov, vrátane koordinácie výroby, vlastnej spotreby a prevádzky viacerých zdrojov v rámci jedného bloku,” hovorí predseda Slovenskej bioplynovej asociácie Vladimír Šošovička. Podľa Šošovičku, bioplynové stanice poskytovaním flexibility prispejú k zlepšeniu stability prenosovej sústavy.
Bližšie k udržateľnej energetickej budúcnosti
Projekt podporuje rozvoj OZE a prináša nové príjmy zapojeným zdrojom. Pre bioplynové stanice navyše otvára cestu k nahradeniu časti výnosov stratených po ukončení podpory formou výkupných taríf alebo doplatkov.
„Tento projekt je skvelým príkladom toho, ako môže spolupráca medzi technologickými spoločnosťami, výrobcami obnoviteľnej energie a prevádzkovateľom distribučnej siete vytvoriť inovatívne riešenia, ktoré prinášajú konkrétne benefity pre celú ekonomiku,” približuje Andrej Lasz, generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov a dopravy. Zároveň dodáva, že podobné projekty posúvajú Slovensko bližšie k udržateľnej energetickej budúcnosti.
Ministerstvo hospodárstva vyhlásilo výzvu týkajúcu sa bioplynových staníc, prostriedky na ňu presahujú 26 miliónov
Podporné služby slúžia na stabilizáciu a vyvažovanie elektrizačnej sústavy. Prostredníctvom týchto služieb zdroje energie prispievajú k udržaniu rovnováhy medzi výrobou a spotrebou elektrickej energie v reálnom čase.