Petičná výzva s názvom Za živé rieky a čistú vodu požaduje efektívnejšiu ochranu slovenských vôd, presadzovanie zelených opatrení pri hospodárení s vodou ako aj prehodnotenie plánov na výstavbu malých vodných elektrární na slovenských tokoch.
Združenie Slatinka ako člen iniciatívy Za živé rieky a čistú vodu očakáva od nového ministra životného prostredia Lászlóa Solymosa prehodnotenie vodnej politiky tak, aby bola zabezpečená reálna, nie iba formálna ochrana vôd na Slovensku. Agentúre SITA to povedala Martina Paulíková zo Združenia Slatinka, ktorá pripomenula, že strana Most-Híd, ktorej je nový šéf envirorezortu členom, avizovala pred voľbami pripravenosť napĺňať požiadavky výzvy Za živé rieky a čistú vodu. „Dnešný stav, keď je hospodárske využívanie nadradené nad ochranu vôd, spôsobuje z dlhodobého hľadiska vážne ohrozenie kvality aj množstva vôd na Slovensku,“ uviedla. Od nového vedenia Ministerstva životného prostredia (MŽP) preto očakáva prehodnotenie zastaraných a kontroverzných projektov, takzvanej sivej betónovej infraštruktúry, okamžité zastavenie likvidácie brehových porastov, začatie zelených opatrení, a to najmä obnovy riek a potokov, mokradí a záplavových území.
„Z nášho pohľadu je problémom, že z rezortu životného prostredia dlhodobo odchádzajú odborníci a ministerstvo sa vzdáva akéhokoľvek metodického riadenia a podpory úradníkov na nižších stupňoch verejnej správy. Výsledkom je rezignácia úradníkov na obhajobu verejného záujmu ochrany vôd, iba formálne rozhodovanie na základe neúplných informácií a v konečnom dôsledku poškodzovanie životného prostredia a znižovanie kvality života občanov Slovenska,“ konštatovala Paulíková. Mimovládne organizácie spolu s vedcami, zástupcami samospráv a odborníkmi podľa nej dlhodobo ponúkajú svoje kapacity v záujme presadenia zelených opatrení v sektore ochrany vôd. „Nový pán minister už avizoval záujem o spoluprácu, takže v tomto smere očakávame zlepšenie súčasného stavu,“ uzavrela.
Petičná výzva s názvom Za živé rieky a čistú vodu požaduje efektívnejšiu ochranu slovenských vôd, presadzovanie zelených opatrení pri hospodárení s vodou ako aj prehodnotenie plánov na výstavbu malých vodných elektrární na slovenských tokoch. Od MŽP, vlády a parlamentu ochranári žiadajú legislatívne zmeny a prepracovanie viacerých strategických dokumentov týkajúcich sa ochrany vôd, pričom žiadajú zmenu dvoch zákonov – kompetenčného a zákona o posudzovaní vplyvov, pretože ochranu vôd na Slovensku uskutočňujú tí istí ľudia, ktorí rozhodujú aj o využívaní vôd. Petícia tiež žiada spracovanie novej vodnej politiky Slovenska. Vláda podľa Paulíkovej aj napriek zásadným výhradám odborníkov schválila v januári Vodný plán Slovenska, ktorý do roku 2021 upravuje nakladanie s podzemnými a povrchovými vodami. Ochranári tvrdia, že Vodný plán je neprehľadný, obsahuje obrovské množstvo informácií a chýba v ňom konkrétny program opatrení na ochranu vôd. Pri vypracovaní Vodného plánu MŽP podľa nej ignorovalo pripomienky ochranárov, ktorých za tri roky podali až 192, no ministerstvo akceptovalo len šesť percent z nich.