S generálnou opravou Vodnej elektrárne Gabčíkovo (VEG) sa stále nezačalo. Začiatkom budúceho roka to bude pritom už päť rokov, kedy vtedajší predseda vlády Robert Fico hovoril o akútnej potrebe generálnej opravy gabčíkovskej elektrárne. Následne pre údajnú neochotu vykonať túto akútnu opravu jeho vláda odobrala najväčšiu vodnú elektráreň vtedajšiemu prevádzkovateľovi, Slovenským elektrárňam. Súčasný prevádzkovateľ gabčíkovskej elektrárne, štátny podnik Vodohospodárska výstavba, v júni tohto roku síce už vyhodnotil medzinárodný tender na dodávateľa, s generálkou sa však stále nemôže začať. Do celého procesu totiž musel vstúpiť Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO).
„V súčasnosti realizuje Úrad pre verejné obstarávanie kontrolu a preskúmava úkony na základe námietok,“ povedala pre portál vEnergetike.sk vedúca kancelárie generálneho riaditeľa podniku Vodohospodárska výstavba Stela Ištvánfyová. Vodohospodársky podnik eviduje dve námietky od dvoch spoločností. „Námietky smerovali proti vyhodnoteniu ponúk,“ dodala Ištvánfyová.
Dve námietky na tender
Podané námietky potvrdil pre portál vEnergetike.sk aj Úrad pre verejné obstarávanie. „Môžeme potvrdiť, že evidujeme dve námietky k zákazke Sústava vodných diel Gabčíkovo-Nagymaros, stupeň Gabčíkovo – generálna oprava a rekonštrukcia Vodnej elektrárne Gabčíkovo, vyhlásenej Vodohospodárskou výstavbou,“ uviedla hovorkyňa ÚVO Janka Zvončeková. Úrad k predmetným konaniam 7. októbra obdržal zo strany kontrolovaného doplnenú dokumentáciu k obidvom konaniam. „Máme 30 dní od doručenia kompletnej dokumentácie na vydanie rozhodnutia,“ dodala Zvončeková s tým, že podané námietky nemôže konkretizovať. „Nakoľko obidve konania nie sú k dnešnému dňu právoplatné ukončené, nie je možné poskytnúť informácie o obsahu námietok,“ konštatovala Zvončeková.
Štátny podnik Vodohospodárska výstavba nateraz nevie povedať, kedy by sa mohlo s generálnou opravou gabčíkovskej vodnej elektrárne konečne začať. „Môžeme konať až po nadobudnutí právoplatnosti rozhodnutia Úradu pre verejné obstarávanie. Plnenia, ktoré budú predmetom zmluvy môžu začať až po účinnosti zmluvy a podľa harmonogramu prác,“ uzavrela Ištvánfyová.
Traja záujemcovia
Po dvoch rokoch od vyhlásenia medzinárodného tendra vybrala v júni tohto roka Vodohospodárska výstavba víťaza medzinárodného tendra. Stalo sa ním konzorcium firiem pod názvom Združenie Gabčíkovo. To je ochotné urobiť opravu vodnej elektrárne za takmer 81 miliónov eur. Členmi konzorcia sú slovenské spoločnosti CEDIS (vedúci člen združenia) a HANT BA, česká firma Strojírny Brno a talianska Todini Construzioni Generali. Neúspešnými uchádzačmi o generálnu opravu najväčšej vodnej elektrárne na Slovensku bola česká spoločnosť Metrostav, ktorá si pýtala za opravu gabčíkovskej elektrárne viac ako 99 miliónov eur a česká firma ČKD Blansko Engineering. Tá bola ochotná zákazku zrealizovať za takmer 127 miliónov eur.
Vodohospodárska výstavba, ktorá začala s hľadaním dodávateľa v septembri 2017, na začiatku tendra predpokladala hodnotu zákazky na generálnu opravu a rekonštrukciu Vodnej elektrárne Gabčíkovo na úrovni okolo 71 miliónov eur. Cieľom generálnych opráv je najmä obnovenie plnej funkčnosti zariadení, predchádzanie poruchám a zvýšenie bezpečnosti prevádzky vodnej elektrárne. Predmetom zákazky je zhotovenie stavby Sústava vodných diel Gabčíkovo-Nagymaros, stupeň Gabčíkovo – generálna oprava a rekonštrukcia Vodnej elektrárne Gabčíkovo, vrátane inžinierskej činnosti, generálnej opravy turbogenerátorov, zdvíhacích a ďalších zariadení, opráv, respektíve obstarania nových zariadení, ako aj uvedenie do prevádzky.
Prevzatia vodnej elektrárne do rúk štátu
Druhá vláda Roberta Fica gabčíkovskú elektráreň začiatkom roka 2015 odobrala z prenájmu Slovenským elektrárňam, ktoré vtedy majoritne ovládala talianska skupina Enel. Jedným z dôvodov, ktorým vládni predstavitelia obhajovali vypovedanie tridsaťročnej zmluvy o prenájme, bola údajná neochota Slovenských elektrární zrealizovať generálnu opravu gabčíkovskej elektrárne. Tá bola podľa vládnych predstaviteľov akútna.
Zariadenia gabčíkovskej elektrárne sú v prevádzke od roku 1992 a sú podľa štátneho podniku technicky a morálne opotrebované. Vodná elektráreň Gabčíkovo s celkovým inštalovaným výkonom 720 megawattov je najväčšou vodnou elektrárňou na Slovensku. Jej súčasťou je osem turbogenerátorov, ktoré boli postupne uvedené do prevádzky v rokoch 1992 až 1995.