Slovensko môže využiť zo zatiaľ nevyčerpaných prostriedkov Európskej únie na pomoc svojej ekonomike pre rast cien energií 1,5 miliardy eur.
O peniaze prídu obce a mestá
Podľa europoslankyne Lucie Ďuriš Nicholsonovej (frakcia Obnovme Európu) nepôjde o päť ani tri alebo štyri miliardy eur ako hovorí premiér Eduard Heger (OĽaNO).
Viac o téme: Energetická kríza
V Česku zastropovali ceny elektriny a plynu, do záloh by sa mali premietnuť už v novembri
Myslí si, že potrvá ešte niekoľko dlhých mesiacov, kým sa Slovensko k tým peniazom dostane. „Sú to zazmluvnené peniaze, ktoré teraz rezorty musia zobrať predovšetkým obciam a mestám. Tie z nich mali dobudovať cesty a škôlky,“ uviedla na sociálnej sieti Ďuriš Nicholsonová.
Vláda zlyháva v pomoci ľuďom
Táto vláda podľa nej zlyhala v čerpaní eurofondov a zlyháva v pomoci ľuďom, pričom podotkla, že minister financií Igor Matovič (OĽaNO) a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí) vnímajú energetickú krízu ako príležitosť prekryť vlastné dlhodobé a systémové zlyhania a kúpiť si ľudí eurofondmi.
„Keby Remišová a celá vláda v oblasti eurofondov totálne nezlyhali, nemuseli dnes v predklone prosíkať ten ‚zlý‘ Brusel o výnimku,“ poznamenala Ďuriš Nicholsonová.
Elektrina je v Nemecku za „babku" a v stredu popoludní stála menej ako euro, upozornili analytici
Podľa nej Remišová mala mať už celý rok spojazdnený nový operačný program a vláda už mohla pomáhať ľuďom. „Naša ekonomika sa nemusela vôbec rúcať, firmy nemuseli krachovať a ľudia nemuseli padať do chudoby,“ tvrdí europoslankyňa.
Vďaka výnimke z Bruselu, o ktorej budú rozhodovať aj europoslanci, podľa Ďuriš Nicholsonovej bude môcť Slovensko časť nevyčerpaných peňazí použiť na záchranu vlastnej ekonomiky a ľudí. „Je to lepšie ako tie nevyčerpané peniaze v roku 2023 vracať,“ dodala.