Elektráreň pri Badíne za osem rokov vyprodukovala takmer 425-tisíc megawatthodín elektriny. Elektráreň, ktorá vyrába elektrinu spaľovaním odpadu, pritom spracovala 228-tisíc ton rôzneho biologicky rozložiteľného odpadu. Ako uviedla pre agentúru SITA spoločnosť Ecostart, ktorá elektráreň na výrobu zelenej elektriny z fermentovanej zmesi prevádzkuje, v minulom roku vyrobila badínska elektráreň 62-tisíc megawatthodín elektriny a spracovala bezmála 26-tisíc ton rôzneho biologicky rozložiteľného odpadu.
Elektráreň zhodnocuje kaly
Elektráreň je v prevádzke nepretržite od februára 2012 a celý objem výroby elektrickej energie dodáva priamo do regionálnej distribučnej sústavy. Elektráreň neďaleko Banskej Bystrice zhodnocuje odvodnené stabilizované kaly z komunálnych čistiarní odpadových vôd.
Výroba elektriny funguje podľa spoločnosti Ecostart ekologicky nezávadným procesom. „Biologicky rozložiteľné odpady a biomasu z okolia aeróbnym fermentovaním meníme na certifikované biopalivo. Práve z neho potom vyprodukujeme elektrickú energiu,“ dodala spoločnosť. Manažment elektrárne pozitívne hodnotí najmä technickú stránku projektu.
Riadená aeróbna ferementácia
Elektráreň pozostáva z kompostárne a elektrárne. „Unikátnosť projektu v Badíne spočíva v zhodnocovaní biologicky rozložiteľných odpadov a biomasy v kompostárni riadenou aeróbnou fermentáciou. Ide o jeden z príkladov, ako efektívne môžu fungovať elektrárne pôsobiace na báze obnoviteľných zdrojov energie,“ konštatovala spoločnosť, ktorá je presvedčená, že podobných obnoviteľných zdrojov energií bude na Slovensku pribúdať.