Belgický parlament oficiálne zrušil plán na postupné odstavenie jadrovej energetiky, keď schválil návrh novej pravicovej vlády na oživenie jadrového sektora. Za zmenu sa počas štvrtkového hlasovania vyslovilo 102 poslancov, proti bolo osem a 31 sa zdržalo.
„Federálny parlament práve otočil list po dvoch desaťročiach blokád a váhania, aby otvoril cestu realistickému a odolnému energetickému modelu,“ vyhlásil minister energetiky Mathieu Bihet. Parlament tak zrušil zákon z roku 2003, ktorý stanovoval harmonogram odstavenia jadrových reaktorov do konca roka 2025 a zakazoval budovanie nových kapacít.
Odklad kvôli energetickej kríze a drahému plynu
Termín bol už v roku 2022 posunutý o desať rokov po tom, čo ruská invázia na Ukrajinu spôsobila energetickú krízu a prudký rast cien plynu. Podľa Medzinárodnej agentúry pre energetiku (IEA) je globálny záujem o jadrovú energetiku najvyšší od ropných kríz v 70. rokoch.

Únia sa tvári aká je „zelená“, polovica Bruselu pritom kúri palivom z minulého tisícročia, upozornil šéf SPP – VIDEO
Holandsko a Švédsko tiež plánujú výstavbu nových jadrových elektrární. A tento rok otvorila dvere k návratu k atómovej energii aj talianska vláda, udialo sa tak 25 rokov po odstavení posledných reaktorov. „Nejde len o energetickú reformu, je to rozhodujúci krok pre ekonomickú, environmentálnu a strategickú budúcnosť našej krajiny,“ zdôraznil Bihet.
Politický obrat doprava umožnil návrat k jadru
Nová koaličná vláda, ktorá vznikla po siedmich mesiacoch náročných rokovaní a nastúpila vo februári, posunula Belgicko politicky doprava. Obrat v jadrovej politike bol súčasťou koaličnej dohody.

Dovoz ruského skvapalneného plynu do Francúzska prudko stúpol. Ako sú na tom Španielsko a Belgicko?
Belgicko má v súčasnosti dve jadrové elektrárne, ktoré prevádzkuje francúzska spoločnosť Engie, každá s dvoma aktívnymi reaktormi. Jadrová energia tvorí 40 percent celkovej výroby elektriny v krajine, nasleduje plyn s 21 percentami a vietor s 19 percentami. Bihet pre rozhlas Bel RTL uviedol, že vláda chce „zvýšiť podiel jadrovej energie“, no musí rokovať s Engie o ich ďalších zámeroch. Engie potvrdila, že pracuje na predĺžení životnosti dvoch reaktorov, no jadrová energia už „nie je súčasťou“ jej stratégie v Belgicku.