Využívanie biomasy na výrobu tepla sa z roka na rok zvyšuje. Kým pred tromi rokmi sa na Slovensku použilo na výrobu tepla necelých 800 tisíc ton biomasy, v tomto roku by to už malo byť viac ako dva milióny ton. „Od roku 2010 niekoľkonásobne vzrástla spotreba biomasy pri výrobe tepla. Na základe zákona o podpore elektriny vyrobenej obnoviteľnými energetickými zdrojmi nastal synergický vplyv aj vo výrobe tepla,“ informoval Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR (ÚRSO).
Najviac zastúpeným palivom na výrobu tepla je stále zemný plyn, ktorý predstavuje 51 %. Za plynom nasleduje biomasa (35 %) a uhlie (13 %). Na stále väčšie využívanie biomasy pri výrobe tepla mal vplyv aj rast cien ropných produktov a nevýhodný kurz eura voči americkému doláru. „Tu však treba podotknúť, že rast cien biomasy v mnohých prípadoch kopíroval rast fosílnych palív, čo mohlo byť spôsobené obchodnou stratégiou predajcov biopalív, ale aj obmedzenými možnosťami zvyšovania produkcie vhodnej drevnej hmoty,“ podotkol regulačný úrad, ktorý upozorňuje, že v budúcnosti môže obmedzenie produkcie drevnej štiepky spôsobiť v niektorých lokalitách aj rozpad centrálneho vykurovania.
Regulačný úrad zaznamenal v minulom roku v teplárenstve aj nárast počtu dodávateľov tepla, ktoré ho vyrábajú prostredníctvom kombinovanej výroby elektriny a tepla. „Počet subjektov s kombinovanou výrobou elektriny a tepla presiahol počet 40, čo predstavuje asi 12 % dodávateľov,“ uviedol regulačný úrad. Inštalovaný elektrický výkon zariadení na kombinovanú výrobu s dodávkou tepla je viac ako 1 200 megawattov.
Ročná dodávka tepla vykazuje podľa regulátora dlhodobý klesajúci trend. Ročne ide približne o 3,5-percentný pokles spotreby tepla. „Táto skutočnosť nie je spôsobená odpájaním sa odberateľov od centrálnych zdrojov, ale predovšetkým znižovaním spotreby tepla v bytovej sfére podporovanej štátnym programom zatepľovania, respektíve odstraňovaním konštrukčných nedostatkov komplexnej bytovej výstavby,“ konštatoval regulačný úrad.
Dodávka tepla podliehajúca cenovej regulácii sa v tomto roku predpokladá vo výške približne 15 740 gigawatthodín. Z tohto objemu tepla sa 6 270 gigawatthodín dodáva do bytov na vykurovanie a prípravu teplej úžitkovej vody a zvyšných 9 476 gigawatthodín sa dodáva ostatným odberateľom mimo domácností. Zásobovanie teplom v súčasnosti zabezpečuje na Slovensku asi 350 subjektov.