Potvrdenie otvorených a bezproblémových bilaterálnych vzťahov s dôrazom na výraznejšie rozšírenie obchodno-ekonomickej spolupráce bolo hlavným motívom rokovaní predsedu parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina) s predsedníčkou Národného zhromaždenia Azerbajdžanu Sahibou Gafarovou a predsedom vlády Alim Asadovom.
Záujem o plyn
„Kľúčovým aspektom návštevy bolo vyjadrenie politickej podpory slovenským ekonomickým záujmom, a to pri rôznych stretnutiach s rôznym akcentom na jednotlivé projekty. Slovenská republika má v Azerbajdžane dobré renomé z realizovaných projektov a obchodov. V súčasnej dobe ide najmä o náš záujem o dovoz azerbajdžanského plynu, presadenie projektu výstavby inteligentnej obce v Karabachu, obnovu spolupráce s Mincovňou Kremnica, pokračovanie spolupráce v oblasti odmínovacích zariadení, ako aj podporu aktivitám malých a stredných podnikov,“ ozrejmil Kollár, ktorý na návštevu Azerbajdžanu pricestoval v piatok (10. júna).
Europoslanci odmietli zaradiť zemný plyn a jadrovú energiu na zoznam udržateľných aktivít EÚ
Predseda parlamentu uviedol, že ho teší výsledok rokovaní a prísľub azerbajdžanskej strany o možnosti realizácie a navýšenie dodávok energetických zdrojov pre SR.
Podpora investícií
„Taktiež sme sa zhodli na potrebe urýchleného dobudovania zmluvno-právnej základne, a to najmä v oblasti zamedzenia dvojitého zdanenia a ochrany a podpory investícií,“ povedal šéf parlamentu Kollár.
Popri bilaterálnych vzťahoch boli prioritnými témami rokovaní aj konflikt na Ukrajine vrátane dopadov na bezpečnostnú architektúru, energetickú bezpečnosť, dopravné koridory a ekonomické reťazce vo svete.
Na Slovensko prúdi viac plynu zo západu, tri tankery doviezli skvapalnený zemný plyn
Slovenská parlamentná delegácia navštívila aj kultúrne centrum Heydara Alieva, navrhnuté architektkou Zaha Hadid, súčasťou ktorého bola aj prehliadka výstavy zameranej na históriu Azerbajdžanu.