Britská vláda v piatok ponúkla nové licencie na prieskum ropy a zemného plynu v Severnom mori. Učinila tak napriek kritike ekológov a vedcov, ktorí tvrdia, že tento krok podkopáva odhodlanie Spojeného kráľovstva bojovať proti zmene klímy.
Vraj je to menej škodlivé
Konzervatívna vláda tvrdí, že ťažba väčšieho množstva fosílnych palív zo Severného mora vytvorí pracovné miesta a posilní energetickú bezpečnosť Spojeného kráľovstva, pričom taktiež argumentuje tým, že je menej škodlivá pre životné prostredie ako dovoz plynu a ropy zo zahraničia.
„Viem, že to znie protichodne, ale v skutočnosti je to dobré pre životné prostredie. Keď spaľujeme vlastný plyn, jeho produkcia má nižšie emisie ako zahraničný plyn… A zároveň podporujeme britské pracovné miesta,“ povedal pre BBC minister pre klímu Graham Stuart.
Ekológovia vidia jediné riešenie
Ekológovia tvrdia, že jediným spôsobom, ako obmedziť globálne otepľovanie na medzinárodne schválený cieľ 1,5 stupňa Celzia nad predindustriálnu úroveň, je zastaviť ťažbu fosílnych palív.
Firma Munich Re už nebude podporovať nové projekty ťažby ropy a plynu, začala brať ohľad na životné prostredie
„Tvrdenie vlády, že spaľovanie čoraz väčšieho množstva fosílnych palív zo Severného mora pomôže Spojenému kráľovstvu splniť si medzinárodné záväzky, aby sa do roku 2050 stalo uhlíkovo neutrálnym, nemá žiadnu súvislosť s realitou,“ povedal spolulíder Strany zelených v Spojenom kráľovstve Adrian Ramsay.