Ceny plynu v EÚ vyskočili na dvojročné maximum, ekonóm priblížil dôvody - GRAF

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Európska únia, plyn
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 10. januára 13:24

Ceny plynu v EÚ v pondelok vyskočili na dvojročné maximu a zásobníky v Európe sú naplnené len na 49 percent v porovnaní s päťročným priemerom pre toto ročné obdobie, ktorý je 57 percent.

Aj Ukrajine chýba plyn

Ako na sieti X priblížil hlavný ekonóm Trinity Bank Lukáš Kovanda, ceny plynu zvyšuje aj predpoveď chladnejšieho počasia pre severozápadnú Európu a tiež ukončenie tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu od nového roku.

„Samotná Ukrajina má teraz nedostatok plynu, takže ho musí dovážať zo Slovenska a vo väčšej miere z Maďarska, čo ďalej ceny plynu v EÚ ‚napína‘,“ uviedol Kovanda.

Plyn v zásobníkoch

Kovanda tiež upozornil, že zásobníky v Európe sú naplnené len na 49 percent v porovnaní s päťročným priemerom pre toto ročné obdobie, ktorý je 57 percent. Rekord dosiahol plyn v auguste v roku 2022, keď sa jeho cena vyšplhala na takmer 340 eur za megawatthodinu.

Vývoj cien plynu
Vývoj cien plynu na trhu TTF (virtuálny obchodný uzol Title Transfer Facility v Holandsku). Zdroj: tradingeconomics.com.

Nové clá na oceľ a hliník

Plyn podľa Kovandu zdražuje aj hrozba obchodnej vojny medzi EÚ a USA, keďže americký prezident Donald Trump v pondelok oznámi nové clá na oceľ a hliník vo výške 25 percent. „Z európskych krajín bude najviac zasiahnuté Nemecko , ktoré je jedným z najväčších dodávateľov ocele do USA,“ hovorí hlavný ekonóm Trinity Bank.

Ako Kovanda doplnil, viac však budú postihnuté niektoré ázijské alebo latinskoamerické krajiny, nehovoriac o Kanade a Mexiku.

Obava z ďalších ciel zameraných konkrétne na EÚ by však zvýšila pravdepodobnosť odvetných opatrení zo strany Bruselu, ktoré by sa mohli týkať aj dovozu skvapalneného zemného plynu zo Spojených štátov,“ píše Kovanda s tým, že USA sú najväčším dodávateľom skvapalneného plynu do EÚ, takže ak by Brusel na tento dovoz zaviedol nové clá, cena plynu v EÚ by sa ďalej zvýšila.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Lukáš Kovanda
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaTrinity Bank