Ceny ropy klesli na najnižšie úrovne od jari 2021, nepomohlo ani zlepšenie nálady na trhoch po krokoch Trumpa

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ropa, zlato
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Ropa v uplynulom obchodnom týždni stratila necelé dve percentá. Severoamerický benchmark WTI klesol k prahu 63 dolárov a severomorská zmes Brent sa ponorila pod 67-dolárovú métu. Komodita sa stále obchoduje v okolí najnižších úrovní od jari 2021.

Pozitívny obrat v obchodných vzťahoch zlepšil náladu na trhoch

Ako uviedol pre agentúru SITA analytik J&T Bank Stanislav Pánis, sentiment na finančných trhoch sa po Veľkej noci zlepšil po tom ako americká administratíva, na čele s prezidentom Donaldom Trumpom, ustupuje od agresívneho postupu v colnej vojne a objavujú sa správy, že nastáva určitý pokrok v rokovaniach o nastavení obchodných vzťahov medzi Spojenými štátmi a mnohými dôležitými importérmi.

Trump zároveň signalizuje, že chce zaujať aj menej konfrontačný prístup vo vzťahu k Číne, kde mieri na deeskaláciu s cieľom radikálne znížiť len nedávno uvalené mimoriadne vysoké clá pri vzájomnom obchode. „Zlepšeniu nálady pomohla aj skutočnosť, že Trump prestal útočiť a kritizovať šéfa Fedu Jerome Powella za príliš prísnu menovú politiku a hľadať právne možnosti ako ho odvolať z funkcie,“ dodal Pánis.

Škody na ekonomike už sú citeľné, dopyt po rope slabne

Ani tieto konštruktívne správy však podľa neho nestačili na odraz cien ropy. „Chaos okolo ciel a možnej obchodnej vojny už napáchal škody v podobe spomalenia ekonomickej aktivity či škrtaní firemných investícií a oslabení sa spotreby domácností, čo sa pretaví aj do spomalenia rastu dopytu po rope, ktorého odhady sú posúvané v tomto roku značne nadol. Jednoducho aj keď sa svetová ekonomika vyhne najhoršiemu scenáru obchodnej vojny, jej rast v tomto roku bude nižší ako boli konsenzy na prelome rokov,“ doplnil Pánis.

Analytik 365.bank Tomáš Boháček pripomenul, že sa objavili informácie, že Biely dom by mohol zvážiť zníženie dovozných ciel na čínske tovary s cieľom uľahčiť rokovania. Americký minister financií naznačil, že súčasné vysoké clá nie sú dlhodobo udržateľné a pred obchodnými diskusiami budú musieť klesnúť, aj keď nešpecifikoval novú úroveň. Tlačová tajomníčka Bieleho domu však poprela možnosť jednostranného zníženia ciel voči Číne.

„Podľa nášho názoru, je aktuálna cena ropy na vyvážených úrovniach. Neočakávame výraznejšie poklesy, ale ani rasty, keďže obchodníci budú pred vstupom do väčších pozícií čakať na nové informácie – či už vyplývajúcich z obchodných vzťahov, alebo z reálnych zmien produkcie a dopytu po rope,“ uzavrel Boháček.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe: Donald TrumpJerom PowellStanislav PánisTomáš Boháček
Firmy a inštitúcie: FED Americká centrálna banka