Chorvátsko, ktoré v spoločnosti INA vlastní 45-percentný podiel, víta zámer MOL-u investovať do divízie prieskumu a ťažby chorvátskej firmy, ale naďalej mu prekáža, že MOL v nej má manažérsku kontrolu.
Chorvátsko a maďarská ropná a plynárenská spoločnosť MOL po rokoch sporov urobili prvý krok k možnému kompromisu v otázke budúcnosti spoločne vlastnenej chorvátskej energetickej firmy INA. Obe strany uviedli, že ich štvrtkové rokovania sa uskutočnili v „konštruktívnejšom a optimistickejšom duchu“ a onedlho budú pokračovať. Chorvátsky minister hospodárstva Ivan Vrdoljak, ktorý vedie záhrebský tím vyjednávačov, však povedal, že hlavný predmet sporu, čiže otázka vedenia firmy INA, sa ešte len musí vyriešiť.
„Vítame zámer MOL-u zvýšiť jeho investície do divízie prieskumu a ťažby spoločnosti INA a sme pripravení hovoriť o všetkých témach podnikania, avšak vrátane témy manažmentu,“ konštatoval Vrdoljak. MOL je najväčším akcionárom firmy INA a má takmer 50-percentný podiel. Chorvátska vláda vlastní vo firme takmer 45-percentný podiel a obviňuje MOL, že sa správa ako majoritný akcionár. MOL sa však odmieta vzdať manažérskej kontroly a pohrozil, že svoj podiel predá buď chorvátskej vláde alebo tretej strane.
„Náš podnikateľský plán, ak včas získame všetky potrebné povolenia, ráta s tým, že firma INA bude môcť v najbližšom období ťažiť dodatočných 4 300 barelov denne a zo strednodobého hľadiska sa táto dodatočná ťažba môže zvýšiť na 9 tis. barelov denne,“ povedal generálny riaditeľ MOL-u József Molnár. INA ťaží ropu a plyn, a to aj v Afrike a na Blízkom východe, prevádzkuje dve rafinérie a je najväčšou chorvátskou energetickou spoločnosťou.
MOL je medzinárodnou integrovanou ropno-plynárenskou skupinou v strednej a východnej Európe so sídlom v Budapešti. Svoju činnosť vykonáva v Európe, na Blízkom východe, v Afrike a v krajinách Spoločenstva nezávislých štátov. Na Slovensku pôsobí maďarský MOL prostredníctvom rafinérskej spoločnosti Slovnaft, a. s. v ktorej drží 98,4 % akcií.