Ropa pokračovala v uplynulom obchodnom týždni v stratách a miestami padla pod 60-dolárovú métu na najnižšie úrovne od jari 2021. V závere turbulentného týždňa však prišla korekcia pádu, keď americká zmes WTI končila v piatok mierne nad 61 dolármi a severomorský Brent pod 65 dolármi.
Obchodná vojna
„To predstavuje medzitýždenný pokles o približne dve percentá. Ropa sa tak konsolidovala na štvorročných minimách,“ povedal pre agentúru SITA analytik J&T Banky Stanislav Pánis.
Komodita sa podľa neho dostala v ostatných dňoch do hlbokej defenzívy pod intenzívny predajný tlak v reakcii na zavedenie agresívnych amerických dovozných ciel voči hlavným obchodným partnerom na čele s Čínou.
Čierne zlato je najlacnejšie za ostatné štyri roky, môžu za to kroky prezidenta USA Trumpa
Obchodná vojna medzi Washingtonom a Pekingom pritom gradovala, keď obe krajiny reagovali na seba zvyšovaním vzájomných colných sadzieb, kde americké clá dosiahli 145 percent a čínske 125 percent. To prakticky znamená zastavenie obchodu medzi oboma krajinami s radikálnym narušením dodávateľských reťazcov.
Recesia v americkej ekonomike
Tento vývoj podľa analytika zvyšuje pravdepodobnosť príchodu recesie do americkej ekonomiky, kde Biely dom nemá v rukách dobré karty ako ju zásadne stimulovať, najmä keď vidno tlaky na rast amerických dlhopisových výnosov s oslabovaním sa dolára.
Ropa zdražela, rast cien limitovala podľa analytika obava z globálnej obchodnej vojny
„Obchodná vojna súčasne zásadne zhoršuje aj perspektívy rastu zvyšku sveta, čo bude mať negatívny dopad na rast dopytu po rope na tento rok, odhady ktorého sa začínajú rázne zhoršovať,“ dodal Pánis.
Čierne zlato je najlacnejšie za posledný polrok, Trump vytvára neistotu v podnikateľskom prostredí
Rozhodnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa o pozastavení platnosti vyššej sadzby ciel o 90 dní (v platnosti ostáva len základná sadzba 10 percent) pre všetky krajiny, ktoré neodpovedali odvetnými clami na zavedenie amerických recipročných ciel oznámených 2. apríla síce podľa Pánisa zabraňuje katastrofickému scenáru, no ak nepríde k otepleniu vzťahov s Pekingom a konštruktívnej dohode na podmienkach vzájomného obchodu, Spojené štáty sa sotva vyhnú recesii.
90 dní neistoty
Okrem toho bude podľa Pánisa svetová ekonomika čeliť ďalším 90 dňom neistoty, ktorú navyše môže Trump okoreniť, ako tradične, najrôznejšími spravidla kontroverznými vyhláseniami, ktoré budú na trhoch vytvárať chaos a ďalej spomaľovať ekonomickú aktivitu.
Ropa po šesťmesačných minimách rastie, spôsobuje to viacero faktorov
„Je navyše otázne, či dokáže americká administratíva počas tohto obdobia vyjednať nejaké kompromisné obchodné podmienky s hlavnými obchodnými partnermi,“ konštatoval Pánis.
Spor medzi Čínou a USA
Ako uviedol pre agentúru SITA analytik 365.bank Tomáš Boháček, situácia na trhu je naďalej plne určovaná vývojom obchodnej politiky USA.
Dlhotrvajúci obchodný spor medzi USA a Čínou a „preteky“ v úrovni vzájomného colného zaťaženia, ktoré sú už na oboch stranách nad 100 %, pravdepodobne znížia objemy svetového obchodu, narušia obchodné cesty a nakoniec zasiahnu globálny hospodársky rast. Keďže ide o dvoch najväčších spotrebiteľov ropy na svete, ovplyvní to aj spotrebu ropy.
Zdražovanie ropy sa zastavilo, môžu za to aj vyjadrenia staronového amerického prezidenta Donalda Trumpa
„Odhaduje sa, že ak globálny ekonomický rast klesne pod 3 %, spotreba ropy klesne o 1 %. Americký Úrad pre energie (EIA) znížil prognózy globálneho hospodárskeho rastu a varoval, že clá môžu výrazne ovplyvniť ceny ropy. Hoci je ,colné prímerie‘ na 3 mesiace s väčšinou ostatných krajín aktuálne dohodnuté, neistota z trhu nezmizla a až konečné úrovne rozhodnú o osude svetovej ekonomiky a dlhodobejších cenách ropy,“ uzavrel Boháček.