Rada Európskej únie v utorok dosiahla politickú dohodu o návrhu predĺžiť dobrovoľný cieľ členských štátov znížiť dopyt po plyne o 15 % o jeden rok. Ako referuje web Rady, v nariadení sa zachováva možnosť Rady spustiť „varovanie Únie“ o bezpečnosti dodávok, pričom v takom prípade by sa zníženie dopytu po plyne stalo povinným.
Solidárnosť členských štátov
„EÚ nie je úplne mimo energetickej krízy a Rusko naďalej využíva energie ako zbraň. Členské štáty EÚ musia byť solidárne a pripravené na budúcu zimu. Celková spotreba zemného plynu v EÚ klesla v období od augusta 2022 do januára 2023 o 19,3 %.“
Ako je na tom Európa so zásobami plynu? Slovenskí analytici hovoria o priaznivej situácii
„Zníženie nášho dopytu po plyne nám umožnilo naplniť naše zásobníky, udržať nízke ceny a zabezpečiť viac dodávok energií. Je dôležité, aby sme pokračovali v práci a zostali odolní,“ povedala švédska ministerka energetiky, obchodu a priemyslu Ebba Buschová.
Zníženie spotreby plynu
Nové nariadenie stanovuje pre členské štáty dobrovoľný cieľ znížiť spotrebu zemného plynu o 15 % v období od 1. apríla 2023 do 31. marca 2024 v porovnaní s ich priemernou spotrebou v období od 1. apríla 2017 do 31. marca 2022. Členské štáty si môžu vybrať opatrenia, ktorými chcú dosiahnuť cieľ.
Plyn sa dostal aj pod 40 eur za megawatthodinu, priaznivo sa vyvíjajú aj ceny elektriny
V prípade prijatia nariadenia písomným postupom ho následne uverejnia v Úradnom vestníku EÚ a nadobudne platnosť 1. apríla 2023.