Memorandum o porozumení o možnom riešení prepravy plynu v smere zo Slovenska na Ukrajinu bude zrejme podpísané v pondelok, tak, ako to bolo naplánované.
Ďalšie rokovanie ministra hospodárstva Tomáša Malatinského a ukrajinského ministra energetiky Jurija Prodana neprinieslo vo štvrtok definitívne závery o projekte spätného chodu dodávok plynu zo Slovenska na Ukrajinu. Rokovania tak budú naďalej pokračovať. „Vysvetlili sme si všetky potrebné kroky, ktoré je potrebné ešte urobiť,“ povedal po stretnutí minister Malatinský. „Dnes bol urobený ďalší dôležitý krok,“ doplnil svojho kolegu Prodan. Na štvrtkovom rokovaní v Bratislave sa zúčastnil aj eurokomisár pre energetiku Günther Oettinger. „Rokovania priniesli veľký pokrok. Ja som si istý, že ďalšie rokovania budú prínosom a povedú k podpísaniu memoranda,“ uviedol Oettinger.
Memorandum podpíšu v pondelok
Všetci zúčastnení po rokovaní uviedli, že memorandum o porozumení o možnom riešení prepravy plynu v smere zo Slovenska na Ukrajinu bude podpísané v pondelok, tak, ako to bolo naplánované. „Memorandum by mohlo byť v pondelok podpísané,“ zdôraznil Malatinský. „Ukrajinská strana je za to, aby bolo memorandum podpísané v pondelok. Dali sme si za cieľ, aby sme čo najrýchlejšie postupovali k podpisu memorandu, aby dodávky plynu boli uskutočnené v čo najskoršom termíne,“ dodal Prodan.
Minister Malatinský však upozornil, že slovenská strana nedovolí zapracovať do memoranda niektoré požiadavky ukrajinskej strany, ktoré by nás nútili porušiť zmluvné záväzky s tretími stranami. „V tomto sme zajedno s Európskou komisiou,“ povedal Malatinský.
Treba rokovať s Gazpromom
Ministri znova diskutovali o dvoch možnostiach, ako realizovať reverzný chod dodávok plynu. Slovensko navrhuje reverz prostredníctvom nevyužívaného plynovodu, ktorý spája Vojany a Užhorod. Ukrajinci zase navrhujú, aby sa využila voľná kapacita v súčasnosti využívaných štyroch plynovodov, ktorými prúdi plyn z Ukrajiny na Slovensko. Tým by získali možnosť väčšej dodávky plynu ako pri vojanskom variante. Podľa Malatinského však ukrajinský návrh v súčasnosti nie je možné uskutočniť. „V tejto chvíli situácia pri ukrajinskom návrhu nie je právne priechodná a vyžaduje si rokovania s ruskou stranou. Pán eurokomisár už avizoval rokovania s ruskou stranou. Ak sa dospeje k dohode s Ruskom, môže byť aj tento veľký reverz realizovaný,“ povedal Malatinský. „Na základe súčasných zmlúv nie je možné realizovať veľké riešenie bez dohody s Gazpromom,“ potvrdil slová nášho ministra Oettinger.
Zatiaľ reálny vojanský variant
Vojanský variant pre reverzný chod dodávok plynu sa pozdáva aj eurkomisárovi Oettingerovi. „Snažíme sa s Ruskom rozprávať o veľkom riešení. Avšak len menšie riešenie sa môže uskutočniť ešte v tomto roku. Z právneho hľadiska je možné a neporušuje žiadne zmluvy, a je realizovateľné v priebehu niekoľkých týždňov,“ povedal Oettinger. Podľa jeho vyjadrení všetky zainteresované strany sa zatiaľ dohodli aspoň na spätnom chode dodávok plynu prostredníctvom vojanského plynovodu, vďaka ktorému by mohla Ukrajina dostávať z nášho územia v budúcom roku 10 miliárd metrov kubických plynu ročne.
Ďalšie rokovania
V piatok by mali o projekte podľa slov ukrajinského ministra Prodana rokovať v Kyjeve zástupcovia Európskej komisie a slovenského prepravcu plynu, spoločnosti Eustream. Európska komisia má v pláne ísť rokovať s ruskou stranou o reverze medzi Slovenskom a Ukrajinou v pondelok.