V minulom roku vydal regulačný úrad celkovo 87 nových povolení na podnikanie v elektroenergetike a v plynárenstve. Z toho dve tretiny povolení vydal regulačný úrad na dodávku elektriny alebo plynu.
Väčšina spoločností, ktoré podnikajú v energetike, kritizujú trhové prostredie na Slovensku. Okrem iného sa im nepáči, akým spôsobom Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR (ÚRSO) reguluje ceny energií. Podniky preto už viac rokov volajú po zjemnení alebo po úplnom zrušení regulácie cien elektriny či plynu. Podľa nich regulácia cien energií deformuje trh a bráni vstupu nových hráčov na trh s dodávkami energií, čím sa pripravujeme o zvýšenie konkurencie, a tým aj o lepšie ceny energií. Zaujímavé však je, že regulačný úrad v minulom roku evidoval zvýšenie záujmu o podnikanie v elektroenergetike a plynárenstve.
Väčšina chce dodávať energie
V minulom roku vydal regulačný úrad celkovo 87 nových povolení na podnikanie v elektroenergetike a v plynárenstve. „Ide o dvojnásobný nárast oproti roku 2012,“ uviedol úrad vo svojom ročnom zúčtovaní. Dve tretiny nových povolení vydal regulačný úrad na dodávku elektriny alebo plynu. Najväčší záujem bol zo strany firiem o podnikanie v elektroenergetike, kde bolo vydaných 61 povolení. V plynárenstve vydal úrad 26 povolení a v teplárenstve 25. O podnikanie s pohonnými látkami a ropou nebol vlani záujem.
Populárne slnko
Zdá sa, že na Slovensku ide do popredia výroba elektriny v malých slnečných elektrárňach. Regulátor totiž vlani vydal 392 potvrdení o splnení oznamovacej povinnosti na výrobu elektriny vo fotovoltických zariadeniach s inštalovaným výkonom do jedného megawattu. Celkovo pritom úrad vydal 487 potvrdení o splnení oznamovacej povinnosti. O vydanie tohto potvrdenia musia podľa zákona o energetike požiadať osoby, ktoré vykonávajú činnosti, na ktoré sa nevyžaduje povolenie. Majú iba oznamovaciu povinnosť.
Musia vracať peniaze
Ani v minulom roku sa energetické podniky nevyhli kontrolám. Regulačný úrad ich vykonal 65. Nie všetky kontroly dopadli pre spoločnosti pozitívne. Regulátor bol nútený niektorým podnikom kvôli porušovaniu regulačného zákona udeliť pokutu. Vlani tak celkovo uložil pokuty vo výške 1,1 milióna eur. Regulované subjekty najčastejšie porušili regulačný zákon v tom, že nedodržali určený spôsob cenovej regulácie a neuskutočnili dodávku tovaru a služieb v súlade so schválenými alebo určenými cenami. Odberateľom tak musia regulované subjekty naspäť vrátiť viac ako jeden milión eur. Ide o veľký medziročný nárast, keďže za rok 2012 mali energetické firmy vrátiť svojim odberateľom necelých 60 tisíc eur.
Elektroenergetici vedú
Firmy pôsobiace v elektroenergetike obhájili prvenstvo v porušovaní zákona o regulácii v sieťových odvetviach. Pri minuloročných kontrolách zistil regulátor v sektore elektroenergetiky 97 porušení zákona. Elektroenergetici sa však oproti predchádzajúcemu roku mierne polepšili. V roku 2012 totiž u nich zistil regulačný úrad 113 porušení zákona. Regulátor v minulom roku svojimi kontrolami taktiež zistil porušenia regulačného zákona v spoločnostiach pôsobiacich v teplárenstve, a to 63. Rok predtým to pritom bolo len 25 porušení. Zhoršili sa aj firmy pôsobiace v plynárenstve. Regulátor u nich vlani zistil 21 porušení regulačného zákona, rok predtým to pritom bolo len deväť porušení.