V súčasnosti zatiaľ nie sú stanovené pravidlá, podľa ktorých budú môcť domácnosti žiadať o poskytnutie eurodotácií na kúpu slnečných kolektorov, veterných turbín či tepelných čerpadiel. Známy nie je ani termín, odkedy by mohli dotácie žiadať.
Slovenské domácnosti by už onedlho mohli byť energeticky sebestačnejšie. A to vďaka svojim vlastným slnečným elektrárňam, či malým veterným turbínam. Dnes je už viac menej isté, že budú môcť požiadať na kúpu týchto malých obnoviteľných zdrojov o eurofondy. Hovorí o tom aj Partnerská dohoda, ktorú podpísalo Slovensko s Európskou komisiou. Dohoda obsahuje operačné programy na roky 2014 až 2020, v rámci ktorých budeme využívať eurofondy. V jednom operačnom programe pod názvom Kvalita životného prostredia sú vyčlenené európske peniaze aj na podporu spomínaných malých obnoviteľných zdrojov energií. Záujemcovia o poskytnutie dotácie si však ešte budú musieť nejaký čas počkať. Dnes ešte nie sú jasné pravidlá, za akých budú môcť o eurofondy žiadať.
Termíny neznáme
Na to, kedy by mohli byť známe pravidlá, a odkedy by mohli slovenské domácnosti žiadať o poskytnutie eurodotácií na kúpu svojho malého obnoviteľného zdroja, zatiaľ nevie odpovedať ani Kancelária podpredsedu vlády pre investície. „Predpokladom začatia čerpania prostriedkov z nového programového obdobia je schválenie jednotlivých operačných programov. Podpora pre malé obnoviteľné zdroje je zakotvená v operačnom programe Kvalita životného prostredia, ktorý je v procese schvaľovania s Európskou komisiou. Až po schválení operačného programu bude možné stanoviť harmonogram prvej výzvy a podrobnosti, za ktorých bude príspevok pre domácnosti vyplácaný,“ odkázala nášmu portálu kancelária Ľubomíra Vážneho, ktorý od začiatku svojho pôsobenia vo funkcii presadzoval podporu malých obnoviteľných zdrojov na Slovensku. V kuloároch sa hovorí, že prvé domácnosti by mohli požiadať o poskytnutie dotácie začiatkom budúceho roka.
Nie je známa ani suma
Slovenské domácnosti si budú musieť počkať aj na stanovenie sumy, o ktorú sa budú môcť uchádzať. Tá taktiež zatiaľ nie je istá. Podpredseda vlády Vážny na začiatku hovoril, že si vie predstaviť podporiť kúpu dvoj až trojkilowattového malého obnoviteľného zdroja sumou zhruba 1 500 eur. Inštalácia takéhoto zariadenia pritom dnes vyjde domácnosť na približne päť tisíc eur. Ide však o predbežnú sumu, ktorá sa však ešte môže zmeniť. „Príspevok bude každoročne stanovený ako pevná suma pre každý druh zdrojov. Výška príspevku bude nastavená tak, aby bola celková návratnosť investície približne v horizonte 7 až 8 rokov,“ dodala kancelária.
Na všeličo možné
Vďaka eurofondom nebude podporená len inštalácia zariadení na výrobu elektriny, čiže slnečných kolektorov alebo malých veterných turbín. Podporené budú aj obnoviteľné zdroje na vykurovanie, ako napríklad solárne kolektory na ohrev vody, kotle na biomasu, či tepelné čerpadlá. „V prípade elektrických zdrojov sú prípustné zariadenia pripojené do distribučnej sústavy, ale aj ostrovné systémy bez spojenia so sústavou,“ spresnila kancelária.
Celkovo 100 miliónov
V rámci celého programového obdobia pôjde na podporu inštalácie malých obnoviteľných zdrojov s výkonom do 10 kilowattov celkovo 100 miliónov eur. “ Predpokladáme, že to umožní podporiť približne 70 tisíc domácností, ktoré si postavia malý zdroj,“ konštatovala kancelária. Na Slovensku bolo pritom začiatkom minulého roka zaregistrovaných 201 malých zdrojov využívajúcich obnoviteľné zdroje s inštalovaným výkonom do desať kilowattov.
Spokojní fotovoltici
Na poskytovanie dotácií na inštalovanie malých obnoviteľných zdrojov sa tešia aj fotovoltici združení v Slovenskej asociácii fotovoltického priemyslu (SAPI). „Podpis Partnerskej dohody medzi Slovenskom a Európskou komisiou otvára reálnu cestu k naplneniu zámeru, ktorý prinesie nielen úspory ale aj energetickú nezávislosť desaťtisícom slovenských domácností,“ uviedol zastupujúci riaditeľ SAPI Pavel Šimon, ktorý predpokladá, že svoj malý zdroj energie si nainštaluje viac ako 70 tisíc domácností, ako to odhaduje úrad vlády. „Často sa objavujú pochybnosti o tom, či sa peniaze z eurofondov využívajú účelne a transparentne. V prípade podpory vlastných zdrojov energie však niet o čom pochybovať. Ide o peniaze, ktoré získajú priamo občania. Takýto spôsob podpory obnoviteľných zdrojov energie považujeme za korektný a spravodlivý aj preto, lebo naň nedoplácajú ostatní spotrebitelia,“ konštatoval Šimon.