Domácnosti v Bratislavskom kraji už tiež budú môcť žiadať o dotáciu na malé OZE, očakáva sa obrovský záujem

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Inštalácia fotovoltiky na streche obytného domu
FOTO: ilustračné, www.gettyimages.com

Dotácií na kúpu a inštaláciu malého obnoviteľného zdroja energií (OZE) sa zrejme dočkajú aj domácnosti žijúce v Bratislavskom kraji. V pokračovaní projektu Zelená domácnostiam by mali mať teda už aj domácnosti zo západu našej krajiny možnosť uchádzať sa o dotáciu na fotovoltické panely, slnečné kolektory či kotly na biomasu.

Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) plánuje ďalšie kolo projektu Zelená domácnostiam odštartovať už v septembri tohto roka. Energetici zo Západoslovenskej energetiky (ZSE) upozorňujú domácnosti, ktoré majú záujem o dotáciu na malé OZE, že je najvyšší čas na nezáväznú registráciu.

Príspevok vyše 180 miliónov

Na nový projekt Zelená domácnostiam je vyčlenených z európskych zdrojov vyše 180 miliónov eur, ktoré bude možné využiť do roku 2029. Podľa SIEA budú finančné príspevky k dispozícii dlhodobejšie, aby mali domácnosti dosť času na výber spoľahlivých zhotoviteľov a vhodných zariadení, ktoré im pomôžu znížiť účty za elektrinu. Očakáva sa však opätovne veľký záujem zo strany domácností.

Očakávajú vysoký záujem

Západoslovenskí energetici tvrdia, že aj napriek očakávanému vysokému záujmu o dotácie na malé OZE aj zo strany domácností z Bratislavského kraja sú na tento nápor pripravení.

„Na jar tohto roka sme otvorili vlastný nový špecializovaný fotovoltický sklad, v ktorom je dostatočné množstvo zásob panelov, optimizérov, striedačov a ďalších potrebných komponentov k inštalácii tisíciek fotovoltických riešení. Vďaka optimalizácii procesov v distribučných spoločnostiach a následnom zlepšení spolupráce sa skracujú viaceré lehoty,“ uviedla pre agentúru SITA spoločnosť ZSE.

Elektrina do troch mesiacov

Energetici zo ZSE sľubujú, že do troch mesiacov od podpisu zmluvy bude mať zákazník fotovoltiku nainštalovanú a zároveň si už bude môcť vyrábať vlastnú elektrinu.

„Výnimky sa môžu objaviť len vo veľmi špeciálnych prípadoch, kedy z technických dôvodov bude nutné riešiť neštandardné situácie,“ dodali energetici, ktorí rozšírili sieť montážnych kapacít po celom Slovensku tak, aby boli v krátkom čase schopní uspokojiť záujem veľkého množstva zákazníkov o fotovoltiku.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SIEA Slovenská inovačná a energetická agentúraZSE Západoslovenská energetika