Dopyt po tepelných čerpadlách na Slovensku rastie, v zavádzaní technológie však stále zaostávame za západom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tepelné čerpadlo OZE. Foto: setri.sk
Tento článok pre vás načítala AI.

Dopyt po tepelných čerpadlách na Slovensku z roka na rok rastie. Vlani sa ich predaj zvýšil takmer o 90 %, keď sa predalo 13-tisíc nových tepelných čerpadiel.

Výhod západných krajín

Stále však podľa odborníkov nedokážeme v zavádzaní tejto technológie, ktorá má napomôcť k energetickej nezávislosti, konkurovať západným krajinám. Napríklad dáta z Nemecka ukazujú, že tepelné čerpadlo tam má už 50 % nových domov, vo Francúzsku vlani nainštalovali viac ako štyri milióny týchto zariadení.

Lepšie ako Slovensko je na tom aj susedné Česko. Paradoxné pritom je, že vynájdenie tepelného čerpadla sa pripisuje práve Slovákovi, vedcovi Aurelovi Stodolovi. Ten pre túto technológiu položil pred vyše 100 rokmi teoretický základ a konzultoval výrobu prvého tepelného čerpadla na svete. Tepelné čerpadlo je zariadenie, ktoré využíva dostupný zdroj energie z okolitého prostredia, čím znižuje emisie oxidu uhličitého a ponúka energetickú nezávislosť od fosílnych palív.

Rast záujmu o tepelné čerpadlá

„Záujem o tepelné čerpadlá vo všeobecnosti rastie aj preto, lebo využívajú obnoviteľnú energiu, ktorá je zadarmo. Či už zo zeme, zo vzduchu alebo z vody, a tú premieňa na teplo. Okrem vykurovacieho tepla dokážu tepelné čerpadlá v letných mesiacoch zabezpečiť chladenie a možno ich zároveň využiť aj na ohrev vody. Vhodným technickým riešením spájajúcim viac typov obnoviteľných zdrojov energie je napríklad tepelné čerpadlo v kombinácii s fotovoltikou, kde je možné pri správnom návrhu využívať tento zdroj tepla a chladu s takmer nulovou uhlíkovou stopou,“ uviedla Alžbeta Jendrichovská zo spoločnosti, ktorá sa zaoberá výrobou technológií pre ohrev vody, vykurovanie, vetranie a chladenie.

Slováci môžu na kúpu a inštaláciu tepelného čerpadla čerpať dotácie z národného projektu Zelená domácnostiam. V súvislosti s tepelným čerpadlom im môže štátny príspevok vykompenzovať až polovicu nákladov spojených s kúpou a inštaláciou tohto zariadenia.

Projekt Zelená domácnostiam

Z projektu Zelená domácnostiam môžu domácnosti dostať príspevok až do výšky 4 370 eur na inštaláciu tepelného čerpadla do 10 kilowattov. Príspevok môžu dokonca žiadať aj na už inštalované zariadenia.

„Kým v minulosti museli záujemcovia o štátny príspevok požiadať o poukážku vopred a zariadenie muselo byť inštalované do troch mesiacov, po novom budú môcť o poukážku žiadať aj spätne. Teda aj v prípade, ak si tepelné čerpadlo dali nainštalovať už pred registrovaním žiadosti o poukážku, najskôr od 30. októbra 2023. Prvé poukážky budú v novom informačnom systéme vydané v prvom štvrťroku 2024,“ doplnila Jendrichovská.

Teoretický objav Aurela Stodolu

Tepelné čerpadlo mohlo vzniknúť vďaka teoretickému objavu Aurela Stodolu, o ktorý sa delí s francúzskym fyzikom Louisom Gouym – a ktorý je známy ako Gouy-Stodolov zákon. Na tomto princípe bolo následne skonštruované prvé tepelné čerpadlo, ktoré bolo nainštalované v roku 1938 na radnici v Zürichu, kde Stodola žil.

„Slovenský profesor Aurel Stodola bol zakladateľom teórie parných a plynových turbín, zaoberal sa tiež premenou tepla na elektrinu a využil aj takzvaný obrátený postup, kde elektricky poháňaná kompresorová stanica vyrábala teplo stláčaním vzduchu nasýteného vodnými parami. Ako expert a konzultant spolupracoval so spoločnosťou, ktorá sa na výrobe vôbec prvého tepelného čerpadla na svete podieľala. Hoci vynález tepelného čerpadla je starý už takmer 100 rokov, táto technológia ani po dlhých rokoch od vynájdenia nestratila na svojej aktuálnosti a dnes patrí k efektívnym a vyhľadávaným vykurovacím a súčasne chladiacim zariadeniam súčasnosti,“ konštatovala Jendrichovská.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alžbeta JendrichovskáAurel Stodola