Slovenské elektrárne môžu nateraz pokračovať s dostavbou tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce. Akcionári dominantného výrobcu elektriny, teda štát a talianska skupina Enel, totiž na mimoriadnom valnom zhromaždení schválili dodatky ku kontraktom s kľúčovými dodávateľmi stavby v celkovej výške 260 mil. eur. „Toto rozhodnutie bolo prijaté s cieľom zabezpečiť pokračovanie naliehavých dokončovacích prác v rámci projektu a zabrániť tak vážnym škodám pre spoločnosť,“ informovala hovorkyňa Slovenských elektrární Janka Burdová.
Na dostavbu mochoveckých blokov je tak potrebné ešte schváliť dodatočných vyše 500 mil. eur. Celý projekt by si mal totiž nakoniec vyžiadať 3,8 mld. eur. Pôvodne sa hovorilo o sume 2,8 mld. eur. Schválenie všetkých dodatočných prostriedkov na dostavbu dvoch jadrových blokov blokuje štát, ako 34-percentný akcionár. Dôvody prečo tak robí, doteraz štátni predstavitelia nekonkretizovali.
Tretí jadrový mochovecký blok by mali uviesť Slovenské elektrárne do prevádzky koncom roka 2014 a štvrtý v roku 2015. Nové jadrové bloky v Mochovciach budú mať výkon približne tisíc megawattov.
Slovenské elektrárne, v ktorých Enel drží 66-percentný podiel, začali s dostavbou Mochoviec oficiálnym otvorením 3. novembra 2008. Slovenský dominantný výrobca elektrickej energie oficiálne podpísal kontrakty s hlavnými dodávateľmi dostavby Mochoviec, a to s českou spoločnosťou Škoda Jaderné strojírenství, ruskou firmou Atomstrojexport, slovenskými podnikmi VUJE, Enseco, Inžinierske stavby Košice a talianskou spoločnosťou Enel Ingegneria & Innovazione začiatkom júna 2009. Na výstavbu tretieho a štvrtého bloku mochovských blokov sa k 1. januáru 2008 vynaložilo 347 mil. eur. Suma odráža hodnotu iba tých zariadení a stavieb, ktoré je možné použiť pri dostavbe 3. a 4. bloku.
Vlastníkmi akcií Slovenských elektrární sú Fond národného majetku SR, ktorý kontroluje 34-percentný podiel a talianska spoločnosť Enel SpA, ktorá má 66 % akcií. Taliansky investor vstúpil do Slovenských elektrární v apríli 2006. Slovenské elektrárne sú najväčším výrobcom elektriny na Slovensku a druhým najväčším výrobcom elektriny v strednej a východnej Európe. Prevádzkujú 5 737 megawattov inštalovaného výkonu. Sú prevádzkovateľom dvoch jadrových elektrární, dvoch tepelných elektrární a 34 vodných elektrární.