Dva bloky tepelnej elektrárne Nováky (ENO) o viac ako dva roky zatvoria. Tretí a štvrtý blok elektrárne ENO B totiž už nebudú spĺňať ekologické kritériá. „Tieto dva bloky majú už svoje dni spočítané. Posledný december 2015 je dátumom, kedy odchádzajú do „energetickej penzie“,“ informovali Slovenské elektrárne vo svojom podnikovom mesačníku. Slovenské elektrárne, ktoré vlastnia tepelnú elektráreň v Novákoch, sa chcú sústrediť už len na prevádzku prvého a druhého bloku ENO B, ktoré prešli ekologickou obnovou.
Tretí blok ENO B od svojho spustenia v roku 1976 nezažil rozsiahlejšiu rekonštrukciu. Aj napriek plánovanému ukončeniu prevádzky však v tomto roku absolvoval rozšírenú bežnú opravu, aká sa na štvrtom bloku uskutočnila už vlani. Dominantný výrobca elektriny chce totiž splniť svoj záväzok voči slovenským baníkom: „Chceme energeticky využiť dohodnuté množstvo domáceho hnedého uhlia. Ťarcha tohto záväzku spočinie hlavne na pleciach tretieho a štvrtého bloku,“ dodali elektrárne. V rámci rekonštrukcie tretieho bloku opravili ventily turbíny, vyčistili kondenzátor, kotol dostal aj novú výmurovku. „Opravu tretieho bloku sa podarilo oproti plánu ukončiť o tri dni skôr,“ konštatovali elektrárne vo firemnom časopise.
Výstavba Elektrárne Nováky, časť ENO A, začala v roku 1949 a prvý z turbogenerátorov uviedli do prevádzky v roku 1953. Kombinovaný výkon ENO A je 78 megawattov. V rokoch 1963 až 1976 postavili štyri bloky ENO B, každý má výkon 110 megawattov a okrem hnedého uhlia v posledných rokoch prešli aj na spaľovanie drevnej štiepky. Tepelné elektrárne so sídlom v Zemianskych Kostoľanoch okrem výroby a dodávky elektrickej energie zabezpečujú aj dodávku horúcej vody na vykurovanie miest Prievidza, Nováky a Zemianske Kostoľany.
Slovenské elektrárne sú najväčším výrobcom elektriny na Slovensku a druhým najväčším výrobcom elektriny v strednej a východnej Európe. Po ukončení privatizácie v apríli 2006 Enel S.p.A. kontroluje 66 % akcií spoločnosti a zvyšných 34 % vlastní Slovensko prostredníctvom Fondu národného majetku, ktorého akcionárske práva vykonáva Ministerstvo hospodárstva SR. Elektrárne prevádzkujú 5 737 megawattov inštalovaného výkonu. Slovenské elektrárne sú prevádzkovateľom dvoch jadrových elektrární, dvoch tepelných elektrární a 34 vodných elektrární.