Nepriaznivé prostredie na európskom energetickom trhu núti podľa agentúry Reuters nemecký koncern E.ON posunúť svoje plány na predaj talianskych aktív. Pôvodný termín predaja, teda druhý štvrťrok tohto roka, sa nestihne.
Najväčší nemecký energetický koncern E.ON čelí pri plánovanom predaji svojich talianskych aktív meškaniu. Podľa agentúry Reuters to potvrdili štyri zdroje oboznámené s procesom predaja. Dôvodom má byť nepriaznivé prostredie v energetike v Európe. E.ON sa pritom údajne snažil predať majetok v hodnote zhruba 3 mld. eur v druhom štvrťroku tohto roka. Zdroje agentúry Reuters však uviedli, že tento termín je už momentálne nedosiahnuteľný.
„Druhý štvrťrok je nedosiahnuteľný cieľ. V neposlednom rade preto, že ide o relatívne veľký balík aktív,“ uviedol jeden zo zdrojov. Kým pôvodne E.ON očakával prvotné ponuky v januári alebo vo februári, momentálne možno očakávať predbežné ponuky minimálne o dva mesiace neskôr. Samotný E.ON odmietol tieto informácie komentovať.
E.ON údajne začal prípravy na predaj svojich talianskych aktív, vrátane 6 gigawattov produkčných kapacít, ešte vlani v novembri. Viac ako polovica produkčnej kapacity pritom využíva zemný plyn, zhruba 1 gigawatt produkcie pochádza z obnoviteľných zdrojov. Najcennejším aktívom E.ON-u v Taliansku pritom majú byť podľa firemnej prezentácie, ktorú má agentúra Reuters k dispozícii, vodné elektrárne s kapacitou 531 megawattov. Ich hodnota môže tvoriť až tretinu z celého portfólia. Pre porovnanie, plynové elektrárne s kapacitou takmer 3,5 gigawattov majú tvoriť iba 15 % hodnoty protfólia.
E.ON zamestnáva v Taliansku zhruba 1 000 ľudí, čo je menej ako 2 % celkovej pracovnej sily koncernu. V krajine pritom eviduje 860 tis. Klientov. Nemecké energetické koncerny E.ON, RWE a EnBW, tvrdo zasianuté poklesom dopytu po energiách v Európe, nízkymi veľkoobchodnými cenami a konkurenciou zo strany solárnej a veternej energie, boli nútené pristúpiť k multimiliardovým programom predajov aktív. Zápasiť musia tiež s vysokými dlhmi. Tie v prípade E.ON-u napríklad ku koncu septembra predstavovali vyše 33 mld. eur.
Dva zdroje podľa Reuters uviedli, že jedným z pravdepodobných záujemcov o celý balík aktív môže byť spoločnosť Edison, patriaca do francúzskeho koncernu EDF. Jej šéf Bruno Lescoeur minulý mesiac uviedol, že talianska pobočka E.ON-u je „zaujímavá“. Naopak, najväčší domáci hráč, taliansky Enel, vyhlásil, že sa o talianske aktíva E.ON-u nezaujíma.
Firma E.ON pôsobí na Slovensku ako 40-percentný akcionár distribučnej spoločnosti Západoslovenská energetika, a.s.