Novú legislatívu o podpore obnoviteľných zdrojov majú členské štáty zavádzať postupne do roku 2018. Návrh Európskej komisie podľa zdrojov agentúry Reuters počíta s výnimkami pre vybrané priemyselné odvetvia, z čoho má profitovať najmä Nemecko
Členské štáty EÚ, ktoré uplatňujú výnimky z ekologických prirážok k cenám elektriny, budú mať na zosúladenie svojich pravidiel s novou európskou legislatívou čas do roku 2018. Vyplýva to z dokumentu Európskej komisie (EK), o ktorom informovala v piatok agentúra Reuters. Podľa zdrojov oboznámených s problematikou to znamená, že v spore o zľavy pre nemecký ťažký priemysel nebude EK žiadať od Berlína spätnú nápravu. Krajiny sa budú môcť do roku 2018 riadiť „prechodnými pravidlami“ a uviesť novú legislatívu do praxe „postupne“. To zabráni „náhlym otrasom“, ktoré by zasiahli fungovanie konkrétnych firiem, uvádza sa v dokumente.
Producentom energií z obnoviteľných zdrojov garantujú vlády výkupné ceny vysoko nad trhovou úrovňou. Z povinnosti platiť ekologické poplatky je v Nemecku oslobodených zhruba 2 tisíc firiem vrátane priemyselných gigantov ako BASF a ThyssenKrupp. Príspevky tak ťažia najmä domácnosti a malé firmy, ktoré ich platia vo vyšších cenách elektriny.
Európska komisia skúmala, či výnimky pre vysoko energeticky náročné firmy v najväčšej európskej ekonomike neznamenajú nepovolenú štátnu pomoc. Ak sa návrh potvrdí, prinesie to úľavy podnikom v odvetviach ako oceliarstvo, hlinikárstvo a chemický priemysel, kde ceny energie môžu tvoriť 30 až 40 % celkových výrobných nákladov. Komisia tvrdila, že zľavy v celkovom objeme 5,1 mld. eur ročne môžu byť v Nemecku v niektorých prípadoch odôvodnené v záujme udržania energeticky náročnej výroby v Európe, k systému ich uplatňovania však mala výhrady. Možnosť, že EK bude žiadať od firiem spätnú úhradu poplatkov, vyvolala napätie vo vzťahoch medzi Berlínom a Bruselom.