Tepelná elektráreň vo Vojanoch na východnom Slovensku prevádzku neukončí, elektrinu bude vyrábať s určitosťou aj na budúci rok. To je výsledok rokovania pracovnej skupiny zloženej zo zástupcov Ministerstva hospodárstva SR, Slovenských elektrární, Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy a Úradu pre reguláciu sieťových odvetví. O prácu tak nepríde takmer štyristo ľudí, z čoho priamo elektráreň zamestnáva približne stodvadsať. Informovalo o tom v utorok ministerstvo hospodárstva.
Významná elektráreň pre stabilitu
Odborná pracovná skupina vznikla na základe rozhodnutia vlády na augustovom výjazdovom rokovaní v Trebišove a hľadala možnosti pre udržateľnosť a ekonomickú prevádzku elektrárne minimálne v strednodobom horizonte. „Záchrana elektrárne vo Vojanoch je dobrá správa pre východné Slovensko a všetkých členov pracovnej skupiny. Elektráreň je významná pre stabilitu prenosovej a elektrizačnej sústavy a zabezpečuje prácu v regióne. Rokovania boli konštruktívne, pričom rezort od začiatku tvrdil, že sú tu jednoznačne technické predpoklady na dlhodobé udržanie výroby,“ uviedol minister hospodárstva Peter Žiga.
Až do roku 2021?
Elektráreň vo Vojanoch prevádzkujú Slovenské elektrárne a je schopná vyrábať elektrinu nielen z čierneho uhlia, ale aj z biomasy a biologicky rozložiteľného odpadu. Hospodárenie sa významne zlepšilo po úsporných opatreniach. „Na základe dosiahnutej dohody môžu Slovenské elektrárne garantovať prevádzku Elektrárne Vojany v roku 2017 s víziou predĺženia až do roku 2021,“ potvrdil generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Slovenských elektrární, a.s. Bohumil Kratochvíl.
Záchrana pred black-outom
Význam elektrárne potvrdila aj štúdia Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy, ktorá mala posúdiť prípadný vplyv odstavenia tohto zdroja na prevádzku elektrizačnej sústavy SR. Ukázalo sa, že tepelná elektráreň zohráva dôležitú úlohu pri zabezpečení spoľahlivej prevádzky elektrizačnej sústavy, pričom pri obnove sústavy po výpadku a poruche typu black-out by bola významným stabilizačným prvkom v regióne východného Slovenska.
Pomohlo aj ÚRSO
Úrad pre reguláciu sieťových odvetví pri hľadaní optimálneho a realizovateľného riešenia zachovania prevádzky elektrárne vychádzal v rámci expertnej skupiny z koncepcie prijatej regulačnej politiky. „Ukázalo sa, že aplikáciou prijatej regulačnej politiky sa potvrdil význam elektrárne vo Vojanoch pre zachovanie stability a bezpečnosti dodávky elektrickej energie v Slovenskej republike. To sa odrazilo aj v úradom prijatej vyhláške, ktorej ustanovenia umožňujú prijať uvedené riešenie,“ uviedol predseda úradu Jozef Holjenčík.
Expertná pracovná skupina je v prípade ďalšieho vývoja pripravená na rokovanie aj v budúcom roku.