Seizmicky odolné kryty by mali chrániť mobilné dieselagregáty.
Slovenské elektrárne (SE) pracujú na vylepšovaní bezpečnosti svojich atómových elektrární. V Jaslovských Bohuniciach plánujú postaviť pre dva jadrové bloky odolné kryty pre mobilný zdroj elektriny. Mobilné dieselagregáty sú totiž v súčasnosti umiestnené na nekrytej spevnenej ploche. „Tento nedostatok sme identifikovali v rámci stres testov po udalosti vo Fukušime,“ informovali elektrárne v oznámení, ktoré už predložili odborníkom z ministerstva životného prostredia.
V prípade problémov
V Bohuniciach by mali pre každý jadrový blok vyrásť seizmicky odolné kryty pre 0,4 kilovoltové mobilné dieselagregáty. Tie sú dôležité v prípade straty napájania štandardných zdrojov elektriny. „Ak by sa nepodarilo obnoviť elektrické napájanie bloku zo žiadneho štandardného zdroja, napájanie najdôležitejších spotrebičov sa zaistí práve mobilnými dieselagregátmi,“ dodali elektrárne. Nové kryty majú znížiť pravdepodobnosť poškodenia mobilných zdrojov elektriny. „Predmetom nie je montáž nového technologického zariadenia, projekt rieši len výstavbu stavebných objektov,“ konštatoval slovenský dominantný výrobca elektriny.
Záťažové testy
Ako pred zhruba dvoma rokmi informoval Úrad jadrového dozoru SR, jadrová elektráreň V2 Jaslovské Bohunice mala ako prvá elektráreň spomedzi všetkých elektrární typu VVER 440 zrealizovaný projekt pre riadenie ťažkých havárií v plnom rozsahu. Po havárii v japonskej Fukušime vykonali štáty s jadrovými elektrárňami takzvané záťažové testy. Tie mali odhaliť, aké sú potrebné opatrenia na to, aby sa ich bezpečnosť zvýšila. Realizácia záťažových testov začala v júni 2011. Na základe nich vznikol Národný akčný plán SR.
Národný akčný plán
Opatrenia v slovenskom akčnom pláne boli orientované na zvýšenie odolnosti jadrových blokov pri extrémnych prírodných podmienkach, ako zemetrasenie, záplavy, silný vietor, extrémne teploty, či silný dážď alebo sneh. Plán taktiež obsahoval opatrenia na zabezpečenie plnenia bezpečnostných funkcií pri strate konečného odvodu tepla a strate elektrického napájania. Národný akčný plán SR obsahuje spolu 57 opatrení na zvýšenie bezpečnosti atómových elektrární.