Slovenské elektrárne plánujú investičný projekt, vďaka ktorému by sa mala dosiahnuť výrazná redukcia objemu existujúcich kvapalných rádioaktívnych odpadov na približne osem percent pôvodného objemu.
Atómová elektráreň Mochovce (EMO) bude ekologickejšia. Spoločnosť Slovenské elektrárne, ktorá prevádzkuje dva jadrové bloky v Mochovciach, totiž plánuje doplniť zariadenie, ktoré umožní vyčistenie a spracovanie existujúcich kvapalných rádioaktívnych odpadov (KRAO). „Chceme dosiahnuť limity pre uvoľňovanie rádionuklidov do životného prostredia podľa pripravovanej legislatívnej zmeny v zmysle pravidiel IAEA Safety Standard GSR,“ uviedol slovenský dominantný výrobca elektriny v oznámení o zmene navrhovanej činnosti, ktoré predložilo štátnym orgánom.
Realizáciou investičného projektu by sa podľa Slovenských elektrární mala dosiahnuť výrazná redukcia objemu existujúcich kvapalných rádioaktívnych odpadov na približne osem percent pôvodného objemu. Taktiež by sa malo znížiť riziko ohrozenia životného prostredia v dôsledku skladovania veľkého množstva KRAO za nižšie prevádzkové náklady. „Ušetriť by sa malo približne 65 % prevádzkových nákladov spojených s úpravou a uložením rádioaktívneho odpadu,“ dodali elektrárne.
Elektrárne použijú technológiu americkej firmy Avantech. Tá umožní spracovanie rádioaktívnych kvapalných koncentrátov tak, že z ra-koncentrátu zachytia na selektívnych sorbentoch rádioaktívne nuklidy, t.j. oddelia ich od rozpustených solí v koncentráte. Vyčistený koncentrát je potom vysušený a výsledný produkt – granulát – je následne uvoľnený do životného prostredia.