Predseda vlády Robert Fico v ostatných dňoch dvakrát zopakoval, že štát bude proti predaju 66-percentného podielu Slovenských elektrární, pokiaľ sa nedokončí dostavba dvoch jadrových blokov v Mochovciach.
Slovenské elektrárne sú naďalej na predaj. A to aj napriek vyjadreniam predsedu vlády Roberta Fica. Teda aspoň je o tom presvedčený taliansky investor, spoločnosť Enel, ktorý svoj 66-percentný podiel v slovenskom dominantnom výrobcovi elektriny aktuálne predáva. Slovenský premiér v ostatných dňoch dvakrát zopakoval, že štát bude proti predaju Slovenských elektrární, pokiaľ sa nedokončí dostavba dvoch jadrových blokov v Mochovciach.
V Mochovciach nevidia problém
Spoločnosť Enel vo svojom stanovisku uviedla, že rešpektuje názor premiéra Fica, nemyslí si však, že predaj z časového hľadiska ovplyvní dokončenie jadrových blokov. „Proces predaja podielu spoločnosti Enel v Slovenských elektrárňach bude pokračovať podľa plánu,“ uviedla firma Enel pre agentúru Reuters.
Oficiálne páky nemajú
Pravdou je, že štát nemá reálne páky zabrániť Talianom v predaji elektrární. Nemá ani právo veta, ani predkupné právo. Nemôže predaj majoritného podielu Slovenských elektrární zablokovať ani na valnom zhromaždení podniku, keďže predaj akcií si podľa transakčných dokumentoch podpísaných pri privatizácii elektrární nevyžaduje jeho súhlas. Predaj podielu môže štát sťažiť len svojim politickým postojom k novému potenciálnemu investorovi, ktorého po nesúhlase vlády zrejme nečakajú ľahké časy. „Oni by to formálne mohli predať, ale ťažko nájdu niekoho v zahraničí, kto by to chcel kúpiť od nich, ak bude vidieť ten partner v zahraničí, že Slovenská republika ako štát nespolupracuje. Napríklad my máme predsa všetky kontrolné orgány, pokiaľ ide o jadrové zariadenia,“ povedal v relácii slovenského rozhlasu Sobotné dialógy Fico.
Termín sa blíži
Enel očakáva záväzné ponuky od investorov do 9. apríla tohto roka. Doteraz je známe, že sa o predávaný podiel elektrární uchádzali štyria záujemcovia. Dvaja z nich boli známi. Ide o českú energetickú skupinu ČEZ a rafinériu Slovnaft, ktorá sa o elektrárne zaujíma v spolupráci s maďarskou spoločnosťou MVM Group. Zvyšní dvaja záujemcovia sú zatiaľ neznámi. Podľa mediálnych informácií by však malo ísť o českú energetickú skupinu Energetický a průmyslový holding (EPH) a o fínskeho investora Fortum. Do predaja sa možno zapojí aj samotný štát. „Ak budú vhodné podmienky na ďalšie posilnenie postavenia štátu v Slovenských elektrárňach potom, čo sme zobrali pod plnú kontrolu Vodnú elektráreň Gabčíkovo, štát musí o tom uvažovať. Ale najskôr sa musí dokončiť tretí a štvrtý blok v Mochovciach, lebo tam je obrovská suma peňazí preinvestovaných a bola by chyba, keby sme kvôli nejakým dátumom stratili nejaké povolenia,“ povedal pred necelým týždňom Fico.