Enel už vie, aký je záujem o elektrárne

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Enel
Ilustračné foto enel.it

Známi sú zatiaľ dvaja záujemcovia. Zaslanie ponuky oficiálne priznali česká energetická skupina Energetický a průmyslový holding (EPH) a bratislavská rafinéria Slovnaft, ktorá podala ponuku spoločne s maďarskou skupinou MVM Group.

Záujemcom o kúpu 66-percentného podielu Slovenských elektrární sa kráti čas na podanie záväzných ponúk. Talianska spoločnosť Enel, ktorá podiel v slovenskom dominantnom výrobcovi elektriny predáva, chce proces odovzdávania ponúk uzatvoriť do soboty 9. mája. Taliani zatiaľ nechceli konkretizovať, koľko ponúk už dostali a od koho. „Proces pokračuje,“ uviedla pre agentúru SITA talianska skupina Enel.

Maďari a Česi

Známi sú zatiaľ dvaja záujemcovia. Zaslanie ponuky oficiálne priznali česká energetická skupina Energetický a průmyslový holding (EPH) a bratislavská rafinéria Slovnaft, ktorá podala ponuku spoločne s maďarskou skupinou MVM Group. „Potvrdzujeme, že pokračujeme v procese predaja podielu, ktorý drží talianska firma Enel,“ uviedol hovorca EPH Daniel Častvaj. Vlastníkmi EPH sú český podnikateľ Daniel Křetinský, slovenský Patrik Tkáč a finančná skupina J&T. „Slovnaft, člen skupiny MOL a skupina MVM podali 7. mája spoločnú indikatívnu ponuku na kúpu 66-percentého podielu spoločnosti Enel v Slovenských elektrárňach,“ uviedol predseda predstavenstva spoločnosti Slovnaft Oszkár Világi.

Štyria nezáväzne

Nezáväzne prejavili záujem o majoritný podiel Slovenských elektrární štyri spoločnosti. Okrem spomínaných firiem EPH a Slovnaft sa o slovenského výrobcu elektriny pred časom zaujímala aj česká energetická skupina ČEZ. Tá si to však nakoniec rozmyslela. Reagovala tak na záujem slovenskej vlády posilniť svoj vplyv v spoločnosti Slovenské elektrárne, ako aj na vyjadrenia predsedu slovenskej vlády Roberta Fica, ktorý verejne viackrát zopakoval, že predaj bude štát blokovať, pokiaľ Enel nedostavia tretí a štvrtý blok Atómovej elektrárne Mochovce. Štvrtým záujemcom mala byť fínska spoločnosť Fortum. Oficiálne to však fínsky investor nikdy nepotvrdil. Istý čas sa hovorilo aj o záujme čínskej spoločnosti China National Nuclear Corporation (CNCC).

Záujem štátu

Do procesu predaja sa chce zapojiť aj slovenská vláda. Premiér Fico minulý týždeň oficiálne potvrdil, že štát, ktorý v súčasnosti vlastní v elektrárňach 34-percentný podiel, bude chcieť navýšiť svoj podiel minimálne o 17 %. Tak, aby vlastnil spolu s manažérskou kontrolou 51-percentný podiel. Talianska spoločnosť Enel v plánoch slovenskej vlády nevidí problém. Šéf Enelu Francesco Starace sa na minulotýždňovom stretnutí s predsedom vlády Ficom dohodol, že v prvej polovici júna sa znova stretnú, aby celú vec okolo navýšenia podielu štátu v elektrárňach prediskutovali. Starace taktiež pripustil, že elektrárne budú mať možno až troch akcionárov. Okrem štátu a Enelu aj ďalšieho investora.

Nulová hodnota

Fico hovorí, že štát nepôjde do žiadneho dobrodružstva. „Pôjdeme len do takých rozhodnutí, ktoré na jednej strane posilnia postavenie Slovenska v elektrárňach tak, aby Slovenská republika mala aj kontrolu nad týmto podnikom. Všetko je otázka ceny,“ povedal po stretnutí so šéfom Enelu Fico s tým, že vláda bude pozorne sledovať, s akými ponukami prídu iní záujemcovia. Podľa ministra financií Petra Kažimíra, ktorý dočasne vedie aj rezort hospodárstva, hodnota predávaného podielu vzhľadom na záväzky, aké podnik má, sa blíži k nule.

Spoločnosť Slovenské elektrárne je najväčším výrobcom elektriny na Slovensku. V apríli 2006 sa jej hlavným akcionárom stala spoločnosť Enel so 66-percentným podielom. Zvyšných 34 % akcií vlastní Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky. Na kúpu slovenského výrobcu elektriny vynaložil Enel pred deviatimi rokmi necelých 840 miliónov eur. Spoločnosť Slovenské elektrárne disponuje vyše päť tisíc megawattmi inštalovaného výkonu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ČEZ SlovenskoEnelEPH Energetický a průmyslový holdingSE Slovenské elektrárneSlovnaftVláda SR