Energetický manažment využíva na Slovensku iba 1,7 percenta miest a obcí. Vyplýva to z prieskumu Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS), ktorý sa uskutočnil od 3. marca do 16. apríla na reprezentatívnej vzorke 517 primátorov a starostov.
Energetický manažment automaticky vyhodnocuje energetickú náročnosť a účinnosť pre jednotlivé budovy a energetické celky, pričom upozorní na pokles účinnosti zdroja. Zatiaľ ho však využíva minimum obcí. Ďalších 5,5 percenta primátorov a starostov o zavedení energetického manažmentu uvažuje. Informoval o tom Michal Kaliňák zo ZMOSu.
Polovica nevyužíva systémy pre reguláciu
Celkovo 64,4 percenta samospráv vyhodnocuje len fakturované dodávky energií. Ďalších 19 percent samospráv meria množstvo dodaného tepla do jednotlivých objektov a manuálne ho porovnáva s fakturovanými dodávkami energie. Na otázku nevedelo odpovedať 8,9 percenta opýtaných a inú odpoveď uviedlo 0,6 percenta respondentov.
Koronakríza ovplyvnila výrobu u väčšiny firiem, podnikatelia sú za individuálne nastavenie cien energií
Na otázku, či samosprávy pri výrobe tepla využívajú systémy pre reguláciu zdrojov tepla, pre výrobu tepla, teplej úžitkovej vody a teplej vody. 50,1 percenta samospráv odpovedalo „nie“. Ďalších 23,9 percenta uviedlo, že majú zavedený lokálny systém merania regulácie.
Centrá zdieľaných služieb
Celkovo 4,6 percenta samospráv má zavedený systém merania regulácie pre výrobu tepla s možnosťou diaľkového nastavenia, monitoringu a hlásenia poruchových stavov. O zavedení regulačných systémov uvažuje 12,7 percenta samospráv. Na otázku nevedelo odpovedať 8,1 percenta opýtaných a 0,6 percenta uviedlo inú odpoveď.
Podľa ZMOS-u sa aj na základe výsledkov prieskumu ukazuje ako dobré riešenie zriadenie takzvaných Centier zdieľaných služieb, ktoré by poskytovali odborníkov viacerým obciam naraz. Medzi nich by mali patriť aj energetickí konzultanti, ktorí by samosprávam pomáhali v zavádzaní energeticky efektívnych riešení.