Účtovanie si ľubovoľných cien za dodávané energie zo strany energetických firiem nie je žiadnou novinkou. V minulom roku však Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) odhalil enormný nárast takýchto praktík. Kým za rok 2014 museli dodávatelia energií vrátiť svojim odberateľom viac ako 92 tisíc eur, za minulý rok to je 4,4 milióna eur.
Sprísnili kontroly
„Regulovaným subjektom sme nariadili vrátiť finančné prostriedky, ktoré predstavovali rozdiel medzi uplatnenou cenou a cenou, ktorú si regulovaný subjekt mohol uplatniť v zmysle platných právnych predpisov,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk hovorca regulátora Radoslav Igaz. Podľa regulačného úradu za nárastom núteného vracania peňazí nie je ani tak väčšia chuť dodávateľov či už úmyselne alebo neúmyselne klamať svojich odberateľov, ale hlavne výsledok ich kontrolnej činnosti. „Je to výsledok vysokého pracovného nasadenia zamestnancov úradu pri kontrolnej činnosti úradu. Podarilo sa zistiť viaceré porušenia, ktoré predtým neboli odhalené, úrad sa takisto zameral aj na subjekty, ktoré v minulosti ešte neboli kontrolované,“ dodal Igaz.
Milióny naspäť od teplárov
Vracať peniaze svojim odberateľom budú najmä teplárenské spoločnosti. Tým úrad uložil za minulý rok povinnosť vrátiť 4,396 milióna eur. Teplári zle účtovali ceny najmä vo variabilnej zložke ceny tepla, ktorá tvorí zhruba 70 % z celkovej ceny tepla, a ktorá zahŕňa náklady vynaložené na nákup prvotných energetických surovín použitých na výrobu tepla. Len nejakých 24 tisíc eur si teplári zle zaúčtovali vo fixnej zložke ceny tepla, ktorá sa skladá z regulovaných a neregulovaných ekonomicky oprávnených nákladov.
Plynári bez vracania peňazí
Vracanie peňazí za minulý rok svojim zákazníkom sa týka aj elektroenergetických firiem. Tí však musia vrátiť odberateľom elektriny len necelých 555 eur. „Pri plyne a vode úrad neuložil na vrátenie žiadne financie,“ konštatoval Igaz.
Pokuty za pol milióna
Celkovo inšpektori regulačného úradu vykonali v minulom roku kontrolu v 141 spoločnostiach podliehajúcich regulácii. Za porušenie regulačného zákona im regulátor celkovo udelil pokuty vo výške 498 500 eur. Na svoju činnosť minul regulátor vlani 3,4 milióna eur. V tomto roku by však mal hospodáriť s rozpočtom viac ako päť miliónov eur. Za medziročným nárastom výdavkov treba podľa ÚRSO hľadať ich zvýšenú činnosť pri verifikácii hodnoty majetku u regulovaných subjektov. Regulačný úrad má totiž podozrenie, že energetické spoločnosti si dávajú do nákladov rôzne fiktívne majetky. V ďalších rokoch by sa mal rozpočet regulačného úradu vrátiť na minuloročných 3,4 milióna eur