Nevyprovokovaná ruská vojna na Ukrajine vážne narúša trhy s plynom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Plyn, plynovod
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA) tvrdí, že vysoké ceny zemného plynu a obavy z dodávok v dôsledku vojny na Ukrajine v nasledujúcich rokoch spomalia rast dopytu po fosílnych palivách.

Spomalenie ekonomického rastu

Agentúra so sídlom v Paríži v správe zverejnenej v utorok prognózuje, že celosvetový dopyt po zemnom plyne v rokoch 2021 až 2025 vzrastie o 140 miliárd metrov kubických.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

To je menej ako polovica nárastu o 370 miliárd metrov kubických v predchádzajúcom päťročnom období.

Na upravenú prognózu vplývajú predovšetkým očakávania týkajúce sa pomalšieho ekonomického rastu, než to, že kupujúci prechádzajú z plynu na uhlie, ropu alebo obnoviteľnú energiu.

Raketový rast cien plynu

Zatiaľ čo pri spaľovaní plynu sa uvoľňuje menej oxidu uhličitého otepľujúceho planétu ako pri iných fosílnych palivách, metán uvoľňovaný počas procesu ťažby významne vplýva na zmenu klímy. „Nevyprovokovaná ruská vojna na Ukrajine vážne narúša trhy s plynom,“ vraví šéf oddelenia trhov s energiami v IEA Keisuke Sadamori.

Podľa agentúry úsilie krajín Európskej únie odstaviť sa od ruského plynu povedie k poklesu exportu plynovodmi z Ruska do EÚ o 55 až 75 %. Nákupy skvapalneného zemného plynu v EÚ zasa odklonili dodávky určené pre iné regióny, ako je Ázia.

„Sme svedkami nevyhnutného nárastu cien. Krajiny na celom svete súťažia o dodávky skvapalneného zemného plynu, ale najudržateľnejšou odpoveďou na dnešnú globálnu energetickú krízu je silnejšie úsilie a politika efektívnejšieho využívania energie, ako aj urýchlenie prechodu na čistú energiu,“ dodal Sadamori.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaMedzinárodná agentúra pre energetiku