Medzi obcami Rudno nad Hronom a Voznica v okrese Žarnovica ju chce postaviť firma Hydroenergia.
Malá vodná elektráreň, ktorú plánuje na Hrone pri obci Rudno nad Hronom v okrese Žarnovica postaviť bratislavská firma Hydroenergia, sa posunula bližšie k realizácii. V procese posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA) totiž získala súhlas enviroúradníkov. Záverečné stanovisko s odporúčaním realizovať navrhovaný zámer vydal odbor starostlivosti o životné prostredie Okresného úradu v Žarnovici v utorok.
Viacero variantov
Firma Hydroenergia predložila svoj zámer s názvom Vodné dielo Rudno nad Hronom na posúdenie vplyvov na životné prostredie vlani v dvoch variantoch. V prípade prvého variantu by malá vodná elektráreň stála zhruba kilometer, v prípade druhého variantu dva kilometre nad obcou Rudno nad Hronom proti prúdu Hrona. Výstavba prvého variantu by si vyžadovala aj preloženie koryta Hrona. V prípade realizácie prvého variantu by mala elektráreň inštalovaný výkon 2 200 kilowattov a ročne by vyrobila 10,6 milióna kilowatthodín elektrickej energie. Pri druhom variante investor počíta s inštalovaným výkonom 1 250 kilowattov a ročnou výrobou 6,384 milióna kilowatthodín energie. Oba varianty zahŕňajú vybudovanie rybovodu, druhý aj vybudovanie vodáckeho sklzu. Celkové náklady investor odhadol pre prvý variant na 14 miliónov eur, pre druhý na 5,4 milióna eur. Výstavba by sa v oboch prípadoch mala začať v marci 2017 a ukončiť v októbri 2018. Enviroúradníci v záverečnom stanovisku EIA odporúčajú za splnenia stanovených podmienok realizovať druhý variant elektrárne, respektíve vodného diela.
Občianske protesty
Proti plánovanej výstavbe malých vodných elektrární na Hrone dlhodobo bojujú občianski aktivisti z radov ochrancov prírody, rybárov či vodákov. Ako upozornili na svojich protestných splavoch, hlavným negatívom je, že z tečúcej rieky sa po výstavbe plánovaných elektrární prakticky na každých piatich kilometroch stane mŕtvy kanál so stojatou vodou a súčasné ekosystémy sa zničia. Vládnu koncepciu využitia hydroenergetického potenciálu vodných tokov SR do roku 2030, na ktorú sa investori odvolávajú a ktorá počíta na Hrone s 39 elektrárňami, žiadajú prepracovať. Aktivisti proti elektrárňam bojujú aj na súdoch, kde vlani dosiahli zrušenie územných rozhodnutí k plánovaným elektrárňam v Žiari nad Hronom-Šášovskom Podhradí, Bzenici a Trnavej Hore v okrese Žiar nad Hronom.